شنبه، ۲۲ آذر ۹۳ - ۰۳:۲۱

به گزارش میهن پست – دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی حسگر پوشیدنی جدیدی را برای تعیین میزان اکسیژن خون ارائه داده‌اند. داشتن سطح…

به گزارش میهن پست – دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی حسگر پوشیدنی جدیدی را برای تعیین میزان اکسیژن خون ارائه داده‌اند.

داشتن سطح اکسیژن ثابت برای بدن جهت مقابله با مشکلات تنفسی و سایر مشکلات، حیاتی به نظر می‌رسد.

دانشمندان به تازگی حسگر نازکی ارائه داده‌اند که بر سطح اکسیژن خون نظارت کرده و می‌توان آن را مانند چسب زخم روی انگشت پوشید.

اکسیژن‌سنج‌های خون معمولی به ال‌ای‌دی‌هایی متکی‌اند که هر دوی نور قرمز و مادون‌قرمز را در سراسر بخش‌های بدن (معمولا نوک انگشت یا لاله گوش) ساطع می‌کنند. در این جا، خون غنی از اکسیژن نور مادون‌قرمز زیادی جذب می‌کند و خون تیره‌تر دارای اکسیژن کمتر نیز نور قرمز بیشتری جذب می‌کند. حسگرهای تعبیه‌شده در این سامانه‌ها نسبت این نور‌ها را ارزیابی کرده و سطوح اکسیژن خون بدن را بدست می‌آورند.

با این حال، تیم دانشگاه برکلی از نور قرمز و سبز استفاده کرده که در تعیین‌کردن سطوح اکسیژن خون کارآمد هستند. این ال‌ای‌دی‌های قرمز و سبز از مواد آلی ساخته‌ شده‌اند و بر روی قطعه پلاستیکی ارتجاعی یکپارچه می‌شوند.

محققان نمونه اولیه سامانه جدید را با اکسیژن‌سنج‌های خون معمولی آزمایش کردند و نشان دادند فناوری جدید نیز به اندازه‌ نمونه‌های معمولی دقیق است. افزون بر این، چون ابزار الکترونیکی ارگانیک جدید ارتجاع‌پذیر است، می‌تواند به آسانی با بدن سازگار شود.

یکی دیگر از مزیت‌های حسگر ابداعی این است که تولید آن‌ در مقایسه با نمونه‌های معمولی ارزان‌تر بوده و می‌توان به جای ضدعفونی‌کردن‌اش برای استفاده‌های مکرر، آن را پس از استفاده دور انداخت.

منبع:technobahn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *