سه شنبه، ۲۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۱

هنرمند معرق کار البرزی گفت: بدون عشق و تعهد به اصل هنر هنرمند قادر به خلق آثار ماندگار نیست. مریم اصغرزاده، در گفت…

هنرمند معرق کار البرزی گفت: بدون عشق و تعهد به اصل هنر هنرمند قادر به خلق آثار ماندگار نیست.

مریم اصغرزاده، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: مفهوم واقعی هنر در عشق و تعهد هنرمند به اصل هنر خلاصه می‌شود و هنرمند واقعی کسی است که به اصل «هنر برای هنر» معتقد باشد.

وی خاطر شان کرد: افراد در مسیر هنرمند شدن با مشکلات و دشواری‌های زیادی روبرو هستند اما بعضی از آنها قادر به تحمل این مشکلات نبوده و از ادامه راه باز می‌مانند و افرادی موفق می‌شوند که با ابراز اراده و اعتماد به خود دشواری‌ها را کنار بزنند و در مسیر پیش رو گام بردارند.

اصغرزاده افزود: معرق یکی از رشته‌های پر پیشینه صنایع دستی ایران است که نسبت به صنایع دیگر چوبی در ایران از قبیل خاتم، نازک‌کاری، منبت، خراطی و بافت سبد و حصیر دارای قدمت بیشتری است.

وی با بیان اینکه معرق در فرهنگ عمید به معنای تکه تکه، رگه رگه و وصله آمده است، گفت: همه ما در دوران کودکی از روشی به اسم کولاژ استفاده کرده‌ایم که در این کار تکه‌های رنگی مقوا، پارچه و کاغذ را به اشکال مختلف بریده و کنار هم قرار می‌دادیم و در نهایت به شکل خاصی مانند درخت، خانه و گل می‌رسیدیم.

اصغر زاده تصریح کرد: اگر این کار را با چوب‌های مختلف و با استفاده از رنگ‌های متنوع و مطابق با طرح مورد نظرخود انجام دهیم هنرمعرق خلق کرده‌ایم.

این هنرمند البرزی یادآورشد: معرق انواع گوناگونی دارد که وابسته به نوع مصالح شامل معرق کاشی، چرم، پارچه، فلز، خاتم و چوب می‌شود.

اضغر زاده اضافه کرد: در طبقه بندی هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور، معرق چوب را زیر شاخه‌ای ازمجموعه آثار چوبی و در قسمت برش چوب دسته‌بندی کرده است.

این هنرمند معرق کارگفت: هر چند درساخت یک اثر معرق، تنها ماده اولیه چوب است، اما می‌توان این هنر را به صورت تلفیقی با دیگر هنرها و یا با استفاده از دیگر مواد هم مشاهده کرد.

اصغر زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برخی مشکلات هنرمندان این رشته در زمینه تامین مواد اولیه اشاره کرد و افزود: گرانی چوب و لوازم اولیه باعث شده عده زیادی از ادامه آموزش در این رشته منصرف و به رشته‌های دیگر هنری روی بیاورند.

این هنرمند البرزی یادآورشد: درحال حاضر هنرمندان رشته معرق مواد اولیه این رشته را گران تهیه می‌کنند بنابراین در نهایت ناچار به گران فروختن اثر نهایی ساخته شده می‌شوند؛ چرا که اجرت ساخت اثر را نیز باید به قیمت مواد اولیه اضافه کنند.

وی تصریح کرد: گران شدن محصول نهایی باعث شده از رونق بازار معرق کاسته شود و مردم کمتر به خرید تولیدات معرق علاقه نشان دهند.

اصغر زاده ادامه داد: حدود 10 سال پیش بازار معرق در ایران بسیار پررونق بود ولی متاسفانه طی چند سال اخیر نوسانات ایجاد شده این رشته را نیز تحت تاثیر خود قرار داد .

این هنرمند در پایان صحبت‌های خود با اشاره به زمانی که برای ساخت یک اثر معرق صرف می‌کند، گفت: مدت زمان ساخت آثار یکسان نیست و گاه ساخت یک اثر کمتر از یک هفته زمان می‌برد و گاهی بیش از سه ماه زمان لازم دارد.

گفتنی است این هنرمند هفته گذشته نمایشگاهی از آثار معرق خود را در نگارخانه سیروس قائم مقامی اداره کل ارشاد برگزار کرد که در این نمایشگاه 30 اثر به سبک رئال و برگرفته شده از آثار استاد فرشچیان در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده بود.

این نمایشگاه اولین نمایشگاه فردی اصغرزاده بود که با استقبال زیاد بازدیدکنندگان روبه رو شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *