یکشنبه، ۲۶ مرداد ۹۳ - ۰۸:۳۳

به گزارش ميهن پست – گرچه چندین دهه است که سیگار به عنوان ماده مضر شناخته شده و دائم در مورد اثرات جسمی…

به گزارش ميهن پست – گرچه چندین دهه است که سیگار به عنوان ماده مضر شناخته شده و دائم در مورد اثرات جسمی زیان‌بخش آن هشدار داده می‌شود اما باز هم گرایش شدید و باورنکردنی زنان امروزی به مصرف سیگار سوال‌برانگیز است! گفته می‌شود در 20 سال اخیر آمار زنان سیگاری در دنیا سه برابر شده است و به طور کلی مصرف سیگار به وضوح در حال «زنانه شدن» است!

در ابتدا باید دانست سیگار کشیدن زنان فقط یک علامت و نشانه از تغییرپذیری زیاد زنان است و این یک قاعده همیشگی است که کلا خانم‌ها بیشتر از آقایان، از نظر عادات و رفتار مثلا لباس پوشیدن و غذا خوردن و سبک زندگی، تغییرپذیر هستند.

علتش هم این است که در دوره‌ای طولانی دنیا مردسالاری را تجربه کرده است و زنان همه دنیا هم از مقطعی با فاصله‌های زمانی متفاوت، نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده‌اند بنابراین در طول سالیان گذشته زنان همیشه خواستار حذف فاصله بین خودشان و مردان بوده‌اند و در این راه با تحصیل و کار کردن در پست‌های مردانه خود را گاهی به‌شدت درگیر اضطراب‌ها و درگیری‌های کاری و خانوادگی کردند بنابراین سیگار برای زنی که سخت گرفتار و مضطرب بود به عنوان یک آرام‌بخش موقت و در دسترس و ارزان کارکرد خودش را پیدا کرد.

از طرفی هم تا حدودی انجام تفریحات مردانه یا آنچه از نظر عرف برای زنان پسندیده نبود به عنوان راهی برای «قوی‌تر شدن» یا «مبارزه با مردسالاری» و «برابری‌خواهی» مد نظر قرار گرفت و در این مسیر سیگار کشیدن باز هم یکی از ساده‌ترین و آشکارترین رفتارهای زنان برای اعلام مبارزه بود!

ضمن اینکه باید پذیرفت اين روزها در ايران سیگار کشیدن  زنان به  نوعی تقلید از یک سبک زندگی بدل گشته است و بخشی از زنان با سیگار کشیدن از سبک زندگی غربی که توسط کانال‌های ارتباطی واقعی و مجازی دائم دیده و تبلیغ می‌شود دنباله‌روی می‌کنند و عده‌ای از دختران هم تنها ژست و استایل سیگار کشیدن را دوست دارند. در مجموع پشت سرعت پذیرش این مد در ایران «فاکتورهای روانی و اجتماعی» بسیاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *