یکشنبه، ۲۶ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۲

‌دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول گفت: نگاه صنعتی به گردشگری در خوزستان نهادینه نشده است. محمد آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار…

‌دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول گفت: نگاه صنعتی به گردشگری در خوزستان نهادینه نشده است.

محمد آذرکیش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: خوزستان استان تنوع رنگ‌ها، دیدنی‌ها و نژادها است. در هر زمینه‌ای این استان حرف‌های بسیاری برای گفتن و جذابیت‌های فراوانی دارد که می‌تواند دست‌مایه توسعه و رونق صنعت به روزی به نام گردشگری باشد. با این همه، نیاز به تحقیق گسترده‌ای نیست تا متوجه شویم تاکنون استان خوزستان از این صنعت رو به رشد سهم چندانی را به خود اختصاص نداده است.

وی افزود: با وجود آثار طبیعی بی‌نظیری همچون رود دز و آبشار شوی در دزفول، آثار ثبت جهانی در شوش و شوشتر، روستاهای گردشگری در باغملک، ایذه و دزفول، آثار باشکوه تاریخی نظیر پل ساسانی و بافت تاریخی دزفول، بناهای ارزشمندی در شوشتر، رامهرمز، ایذه و شوش و سایر شهرهای استان، بازارهای پر رونق آبادان و اهواز، زیارتگاه‌هایی چون امامزاده سبزقبا در دزفول، دانیال نبی در شوش و علی بن مهزیار اهوازی، صنایع دستی سنتی و اصیل و جاذبه‌های متنوع این استان کمتر گردشگری به طور جدی این استان را مورد توجه قرار می‌دهد.

آذرکیش بیان کرد: گوبش‌ها، زبان‌ها و لهجه‌های متنوع خوزستان نیز یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب این استان است که کمتر روی آن‌ها کار شده است. لهجه شیرین مردم آبادان و حس خاطره‌های مشترک این شهر، گویش‌های اصیل دزفولی و شوشتری و لری مردم با فرهنگ بختیاری و عرب زبان‌ها هر یک فرهنگ و تنوع خاص خود را دارد که می‌توانند دستمایه برنامه‌ها و جشنواره‌های جذابی باشند.

او گفت: با وجود این که توسعه صنعت گردشگری در ظاهر بدیهی به نظر می‌رسد اما با توجه به پیچیده شدن روابط و زندگی امروز نبود برنامه‌ریزی هدف‌مند در این حوزه سبب می‌شود تا به خوبی این صنعت رشد پیدا نکند. اگر بخواهیم راهکار عملی در این حوزه داشته باشیم معرفی درست جاذبه‌های خوزستان پیش نیاز همه اقدام‌هاست.

دبیر انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول با بیان این که مسؤولان و مردم این استان تا به این باور نرسند که گردشگری بیشتر از نفت و سایر منابع می‌تواند در اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی این استان موثر باشد، نمی‌توانند آینده خوبی برای آن متصور شوند، تصریح کرد: معرفی صحیح دیدنی‌ها و ظرفیت‌های متنوع استان خوزستان می‌تواند گامی موثر برای رشد و رونق این صنعت باشد تا خوزستان علاوه بر سایر ویژگی‌ها در صنعت گردشگری نیز در سطح کشور و منطقه حرف‌های جدی برای گفتن داشته باشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.