یکشنبه، ۳۰ شهریور ۹۳ - ۰۷:۰۸

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: یکی از مهمترین اهداف بنیاد مسکن بهبود کیفیت کالبدی سکونتگاه‌های روستایی است و با اجرای طرح…

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: یکی از مهمترین اهداف بنیاد مسکن بهبود کیفیت کالبدی سکونتگاه‌های روستایی است و با اجرای طرح هادی به منظور توسعه و گسترش گردشگری در روستاها تلاش می کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، قربان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به روستای تاریخی زنوزق از توابع شهرستان مرند افزود: بافت کالبدی روستاهای ایران ضمن برخورداری از ارزش‌های معماری همانند سادگی و بی پیرایگی، دارای الگوهای بصری و زیبایی شناختی، انطباق با محیط طبیعی، هماهنگی با عملکرد زیستی و معیشتی، استفاده از مصالح بوم آورد و دانش بومی است.

وی تشریح کرد: بافت با ارزش روستای زنوزق به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی به عنوان میراثی ارزشمند و به جای مانده از نیاکان ما به شمار می‌رود که حفظ و نگهداری آنها بالخص توسط دهیار و اعضای شورای روستا از اهمیت فراوانی برخوردار است.

محمدی، سازگاری با اقلیم، تکنیک ویژه ساخت بنا، ایمنی و بقای سازه، استفاده از مصالح بوم آورد، مسائل تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و سبک معماری هماهنگ با محیط را از جمله شاخص های انتخاب روستاهای داری بافت ارزشمند عنوان کرد.

وی گفت: بافت‌های با ارزش روستایی به دلیل پیوندهای گسترده با بسترهای طبیعی و تاریخی دارای ارزش‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، زیبایی، معمارانه بسیاری هستند که به عنوان جزیی از میراث زنده بشری، سرمایه ملی و هویت تاریخی – فرهنگی سرزمین مان، حفظ و نگهداری از آنها دارای اهمیت قابل توجهی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.