پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۵:۳۵

سعید اوحدی گفت: امروز بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال دارایی زائران ایرانی در سیستم بانکی کشور است؛ اما اذعان داریم که از…

سعید اوحدی گفت: امروز بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال دارایی زائران ایرانی در سیستم بانکی کشور است؛ اما اذعان داریم که از این گردش مالی و دارایی زائران، کمکی برای رفاه آن‌ها نکرده‌ایم.

او گفت: امروز گردش مالی سازمان حج و زیارت در بانک‌های کشور، یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار است و هیچ ارگان، نهاد و دستگاهی این میزان گردش مالی را در سیستم بانکی ندارد.

اوحدی ادامه داد: متأسفانه تا کنون موضوع اقتصاد زیارت مغفول مانده و ما در دیداری که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس‌جمهوری داشتیم و گزارشی که به مقام معظم رهبری دادیم، بر این موضوع تأکید شد. امیدواریم به سمتی برویم که اقتصاد زیارت را فعال کنیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی واگذاری خدمات به شرکت‌های کارگزار نیز گفت: در این زمینه، آن بخش که در اختیار سازمان بوده که مشخص است، اما دیگر بخش‌ها را می‌توانیم واگذار کنیم و اعتقاد داریم کارهای حج و زیارت باید توسط کارگزاران زیارتی بازنشسته و فعال انجام شود و حتا بازرسی‌ها را می توان به آن‌ها سپرد.

اوحدی با بیان این‌که نگاه دولت «تدبیر و امید» به مقوله‌ حج و زیارت همان نگاه مقام معظم رهبری است، گفت: باید حرمت و حقوق زائر رعایت شود و همه تلاش کنند تا از این خوان الهی بهره‌مند شوند.

به گفته‌ اوحدی، در حال حاضر پنج پروژه در کشور عراق، پنج پروژه در ایران و چهار هتل بزرگ و مهم در عربستان برای زائران در دست ساخت است و قرار است به‌زودی هتل بزرگ شلمچه احداث و یک هتل یک‌هزار تخته نیز توسط سرمایه‌گذار لبنانی در نجف ساخته شود. همچنین قرار است آشپزخانه‌ی مرکزی زائران در «بن محمود» ویژه‌ی ایرانیان احداث شود. البته باید همزمان با توسعه در عربستان، زیرساخت‌های لازم در ایران نیز فراهم شود.

اوحدی گفت: متأسفانه عده‌ای تکفیری با عناوین مختلفی مانند «داعش» در عراق به اسم اسلام پیدا شده‌اند که سر مسلمانان را می‌برند، اما غیر از همت و غیرت مردم ایران و رهبری مقام معظم رهبری، کدام کشور توانست در برابر آن‌ها در کشوری مانند فلسطین، از سنی‌های مسلمان آن دفاع کند و رهبر معظم انقلاب با جرأت مساله دفاع از ملت فلسطین را بیان کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.