چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۷

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شمار قابل توجهی از زنان ایرانی گرفتار عارضه‌ی کم‌خونی هستند اما دست‌کم یک…

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شمار قابل توجهی از زنان ایرانی گرفتار عارضه‌ی کم‌خونی هستند اما دست‌کم یک سوم از بانوان ایران هیچ مشکلی برای اهدای خون ندارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، دکتر«محمدرضا مهدی‌زاده» صبح امروز(چهارشنبه پنجم شهریورماه) در همایش «اهدای خون سالم برای نجات جان مادران» گفت: نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و زنان، مشارکت علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خوبی در جامعه دارند.

وی ادامه داد: از طرفی نیمی از فرآورده‌های تولیدی خون در کشور به مصرف بانوان می‌رسد اما متأسفانه مشارکت بانوان در کشور از جمله در استان کرمان اندک است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: مشارکت کم بانوان در اهدای خون بیش از اینکه عوامل حقیقی و منطقی داشته باشد معلول رواج برخی اطلاعات و باورهای غلطی چون ترس از کم خونی، سوزن، ابتلا به بیماری‌های عفونی و … است.

مهدی‌زاده افزود: بانوان می‌توانند خون سالم‌تری را اهدا کنند، چون رفتارهای پرخطر در آنها کمتر است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در کشور، آمار اهدای خون در بانوان 55 درصد کل اهداکنندگان و در استان کرمان حدود 7 درصد و اندک است در حالی که در کشورهای در حال توسعه این آمار، حدود 30 درصد است طوری‌که حتی در فرانسه 40 درصد اهداکنندگان خون را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شمار قابل‌توجهی از زنان ایرانی گرفتار کم خونی هستند،اما دست‌کم یک سوم بانوان ایران هیچ مشکلی از جهت اهدای خون ندارند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان اظهار کرد: در استان کرمان حداقل 200 هزار زن شرایط اهدای خون را دارند، این در حالی است که پارسال، تنها 5000 اهداءکننده از میان 72 هزار اهداءکننده خون زنان بودند.

مهدی‌زاده ادامه داد: این مراجعه کم بدین معناست که از هر 40 زن تنها یک نفر خون اهدا می‌کند و بقیه بعلت باورهای نادرست از این کار انسانی امتناع می‌کنند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان خاطرنشان کرد: نیاز به خون در کشور یک نیاز دائمی است و هر فردی نیز ممکن است درهر جایگاهی، به خون نیاز داشته باشد پس باید به موضوع اهدا خون فارغ از هر قضاوتی نگاه کنیم.

مهدی‌زاده با بیان اینکه در این جا بحث بر سر مرگ و زندگی است، خاطرنشان کرد: این موضوعی است که زنان نمی‌توانند نسبت به آن بی‌اهمیت باشند هم‌چنین باید این باور زن بودن و ناتوان بودن از ذهنشان پاک شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *