شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۱۰:۳۴

مدیرکل شیلات گیلان گفت: فقط 10 درصد از تعاونی‌های صید پره گیلان، صیادان خود را در طول سال بیمه کنند. اسحاق شعبانی در…

مدیرکل شیلات گیلان گفت: فقط 10 درصد از تعاونی‌های صید پره گیلان، صیادان خود را در طول سال بیمه کنند.

اسحاق شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، در خصوص وضعیت بیمه صیادان اظهار کرد: باقی تعاونی‌ها به علت بالابودن هزینه بیمه یا صیادان خود را بیمه نکرده‌اند و یا فقط 6 ماه از سال آنها را زیر چتر بیمه قرار می‌دهند.

وی افزود: 5200 صیاد عضو 66 تعاونی صید پره هستند که در این میان 14 تعاونی صید پره، با 1176 صیاد، به علت ناتوانی و کهولت سن برخی صیادان، اقتصادی نبودن صید و محل نامناسب تعاونی‌ها غیر فعال بوده و در انتظار تعدیل‌اند.

شعبانی بیان کرد: اگرچه آمار مشخصی از تعداد صیادان بیمه شده در دست نیست اما شواهد حاکی است حدود2500 نفر از 4000 صیاد فعال گیلان بیمه هستند و شیلات از یک ماه پیش برای اطلاع از تعداد صیادان بیمه شده، آمارگیری در تعاونی‌های صید پره را آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر صیادان به صورت فصلی و فقط در 6 ماه – فصل صید – بیمه هستند، گفت: اگرچه تا مشخص شدن آمار نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در این باره داشت اما به نظر می‌رسد فقط 10 درصد از تعاونی‌های صید پره گیلان، صیادان خود را در طول سال بیمه کنند.

شعبانی، هزینه پرداخت حق بیمه برای هر صیاد را ماهانه 165 هزار تومان عنوان کرد و گفت: براساس مصوبه سال 87 دولت وقت، مقرر شده بود، حق بیمه پرداختی صیادان از 27 درصد به 17 درصد کاهش یافته و 10 درصد از هزینه بیمه آنان از محل درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، تامین و پرداخت شود که این امر با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات متعدد شیلات تاکنون محقق نشده است.

به گزارش ایسنا، آنگونه که پیداست صیادان هنوز در تور مشکلات بیمه‌ای خود گرفتار هستند. صیادانی که 6 ماه از سال دور از خانواده هایشان پا به دریا می گذارند باید همچنان دل به دریا بزنند و منتظر بمانند تا پیگیری مسئولان به ثمر برسد. پیگیری‌هایی که با گذشت بیش از 5 سال از مصوبه حمایتی دولت، هنوز نتیجه‌ای نداده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.