شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۸

با آغاز فصل برداشت پسته کال، کشاورزان کرمانی به استقبال فصل سبز برداشت پسته رفته‌اند و تا اواخر مهرماه پایتخت پسته کشور حال…

با آغاز فصل برداشت پسته کال، کشاورزان کرمانی به استقبال فصل سبز برداشت پسته رفته‌اند و تا اواخر مهرماه پایتخت پسته کشور حال و هوای خاص خود را دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، این روزها فصل برداشت محصول پسته کال در پایتخت پسته‌ی کشور است، پسته کرمان در کنار محصولات معدنی استان هم‌چنین فلز گرانبهای مس در صدر کالاهای صادراتی استان کرمان هستند و روسیه، اتحادیه اروپا، چین، امارات و ترکیه از مهم‌ترین مقاصد صادراتی پسته کرمان است.

«محسن جلال‌پور»، رئیس انجمن پسته ایران به ایسنا می‌گوید: استان کرمان حدود 70 درصد پسته‌ی کشور را تولید می‌کند، بخش قابل توجهی از پسته در استان کرمان صادر می‌شود و از همین‌رو اهمیت قابل توجهی در ارزآوری دارد.

وی می‌گوید: کرمان خاستگاه پسته کشور و دنیاست و پسته‌ی کرمان، کیفیت‌، مرغوبیت و سلامت زیادی دارد.

به‌گفته‌ی رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان، شهرستان رفسنجان هم‌چنان پایتخت تولید پسته جهان است و استان کرمان رتبه‌ی دوم تولید پسته‌ی جهان را در اختیار دارد و سالانه بین 1.2 تا 1.7 میلیارد دلار سود خالص صادرات پسته عاید پسته‌کاران است.

رئیس انجمن پسته‌ی ایران با اشاره به محبوبیت پسته‌ی کرمان در بازارهای جهانی می‌افزاید: محصول پسته کرمان از نظر میزان چربی‌، میزان مغز، طعم و میزان برشتگی پسته کیفیت مناسبی دارد.

جلال‌پور می‌گوید: ایران، از مهم‌ترین تولیدکنندگان پسته‌ی جهان است و درآمد ارزی ناشی از این صنعت در کشور سالانه بیش از 1.2 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی پیش‌بینی می‌کند امسال، برداشت محصول نسبت به پارسال، افزایش داشته باشد و به بیش از 200 هزار تن برسد.

جلال‌پورمی‌گوید: میزان تخمینی کل پسته امسال در جهان، 400 تا 600 هزار پوند برآورد شده که سهم ایران از نظر وزنی حدود 220 هزار تن است.

رئیس انجمن پسته‌ی ایران از برگزاری انتخابات سومین دوره‌ی انجمن پسته در ماه‌های آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: انجمن پسته در سال پیش‌رو باید به این سمت حرکت کند تا دامنه‌ی حضور خود را وسیع‌تر کرده و حضور گسترده و جدی را در این صنعت داشته باشیم.

وی، تلاش اعضای انجمن در راستای حضور بیشتر، افرایش حیطه‌ی فعالیت انجمن و بهینه‌سازی تولید پسته را خواستار می‌شود.

جلال‌پور با اشاره به فعالیت‌های انجمن پسته‌ی ایران می‌گوید: ادامه‌ی کار خوشه‌ی پسته به انجمن پسته محول شده و کارهای خوبی در صنعت پسته توسط این خوشه انجام شده است.

وی ادامه می‌دهد: شهرک تخصصی پسته‌ی رفسنجان پیشرفت خوبی نسبت به پارسال، داشته و در دو سال آینده کمک خوبی به صنعت پسته می‌کند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه در بحث بازار صادرات پسته مشکلی نداریم، با توجه به آغاز فصل برداشت پسته از کشاورزان می‌خواهد با آرامش خاطر نسبت به برداشت و عرضه‌ی به موقع محصول خود اقدام کنند و در کیفیت و عرضه‌ی مناسب محصول خود دقت لازم را داشته باشند.

رئیس انجمن پسته‌ی ایران خشکسالی و کمبود آب را از مهم‌ترین مشکلات پسته‌کاران می‌داند و ادامه می‌دهد: با این وجود تولید پسته امسال، در ایران، افزایش حدود 30 درصدی دارد.

جلال‌پور با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود 220 هزار تن پسته برداشت شود، می‌افزاید: بخش عمده‌ی این محصول به میزان 175 هزار تن صادر می‌شود و روسیه، اتحادیه‌ی اروپا، چین، امارات و ترکیه از مهم‌ترین مقاصد صادراتی پسته ایران است.

وی می‌گوید: از 220 هزار تن پسته تولیدی امسال، 130 هزار تن آن مربوط به کرمان و 90 هزار تن بقیه از دیگر استان‌های پسته‌خیز از جمله جمله خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، استان مرکزی و سمنان برداشت می‌شود.

رئیس انجمن پسته‌ی ایران می‌گوید: مهر امسال 66 هزار تن پسته در رفسنجان و انار، 31 هزار تن در سیرجان، 12 هزار تن در کرمان ، 8 هزار و 500 تن در زرند ، 6000 تن در شهربابک ، 4000 تن در راور و 1500 تن در راین و 1000 تن در دیگر مناطق استان برداشت می‌شود.

و اما بیش از 80 هزار هکتار سطح زیرکشت پسته در شهرستان رفسنجان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال، بیش از 80 هزار تن پسته برداشت شود که بطور متوسط در هر هکتار یک تن پسته برداشت می‌کنیم.

فرماندار رفسنجان می‌گوید: فصل برداشت محصول پسته در شهرستان رفسنجان را می‌توان بزرگ‌ترین حرکت اقتصادی استان بدانیم.

«حمیدملانوری» ادامه می‌دهد: به فصل برداشت پسته که نزدیک می‌شویم لازم است هم به‌لحاظ وسعت و حجم کار و هم اینکه این کالا یک کالای صادراتی و دارای ویژگی‌های خاص است برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود تا مردم بتوانند محصول خود را راحت‌ترجمع‌آوری کرده و بفروش برسانند و از درآمد آن برای مصارف خود و حتی در بحث توسعه و پیشرفت شهرستان استفاده کنند.

وی میزان برداشت محصول پسته امسال را حدود 80 هزارتن اعلام و می‌گوید: با حدود 88 هزارهکتار باغ پسته در شهرستان و باتوجه به بررسی‌ها، امیدواریم حدود 80 هزار تن پسته را برداشت کنیم.

ملانوری ادامه می‌دهد: فصل برداشت محصول پسته در رفسنجان همواره با اشتغال تبعه‌ی افغان همراه بوده است، طوری‌که 15هزار فرصت شغلی در شهرستان توسط افغان‌ها اشغال شده است و در فصل برداشت پسته با اتباع بیگانه‌ صاحب کارت، با ملایمت برخورد می‌شود اما افرادی که فاقد کارت هستند توسط نیروی انتظامی جمع‌آوری و از کشور طرد می‌شوند.

فرماندار رفسنجان با تأکید بر استفاده از آبیاری نوین در باغ‌های پسته می‌گوید: هم‌اکنون تنها 10درصد باغ‌ها به سیستم نوین آبیاری مجهز هستند و 90 درصد روش سنتی آبیاری می‌شوند که با ارائه‌ی تسهیلات به کشاورزان آنها را به سمت شیوه‌ی نوین هدایت می‌کنیم.

ملانوری با بیان اینکه جلوگیری از افزایش سطح زیرکشت نیز کمک زیادی در بخش کشاورزی دارد، می‌گوید: پارسال، 800 تن سم وارد عرصه‌ی کشاورزی شد که حدود 50 تا 60 میلیارد تومان گردش مالی در پی داشت که علاوه‌بر این عدد، زیان فراوان هم به سلامت مردم وارد کرد.

فرماندار رفسنجان می‌گوید: در گذشته بعلت بازدهی خوب محصول پسته به سرمایه‌گذاری در صنعت توجه نشده بود، اما هم‌اکنون انگیزه در مردم ایجاد شده و به سرمایه‌گذاری در بخش صنعتی رو آورده‌اند.

گرما و خشکسالی باز هم ضرر آفرین شد

در چند سال اخیر کشاورزان کرمانی به‌واسطه‌ی خشکسالی‌ها شاهد کاهش تولید در بسیاری از محصولات کشاورزی خود بوده‌اند، اما امسال در کنار همه‌ی خشکسالی‌ها گرمای شدید هوا باعث شد تا محصول پسته رفسنجان کاهش بیش از 12 هزار تن را داشته باشد.

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان می‌گوید: نوسانات دمایی در اسفندماه پارسال وافت دما در 5 و6 فروردین 93 هم‌چنین وزش طوفان 14 فروردین مجموعاً خسارت‌های قابل توجه‌ای به محصول وارد کرده که بیشترین خسارت متوجه ارقام کله قوچی واحمدآقایی شده است که خود افت تولیدی درحدود 20000 تن از محصول سال 93 را باعث شده است.

«رضا بمانی» ادامه می‌دهد: دمای بیش از 37 درجه هوا در تیر و مردادماه امسال موجب خسارت و پوکی محصول پسته شده است و به طور متوسط میانگین خسارت بین 10 تا 60 درصد بوده و در مجموع 15 درصد کل شهرستان رفسنجان خسارت دیده است.

بمانی با بیان اینکه 12 هزار هکتار باغ‌ها خسارت دیده‌اند و برداشت محصول باید در سطح 70 هزار هکتار باغ انجام شود، می‌افزاید: از مجموع باغ‌های موجود در شهرستان رفسنجان 7000 هکتار باغ داریم که میانگین دور آبیاری آنها دو تا سه نوبت در سال است و نزدیک به 3000 هکتار باغ بعلت کمبود منابع آبی رها شده و این امر نیز در کاهش محصول موثر است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین خسارت‌ها نیز به پسته کله قوچی وارد شده است که از محصولات صادراتی و با کیفیت است، می‌گوید: در رفسنجان 90 هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که 27 هزار هکتار کله قوچی است.

بمانی در خصوص مشکل خشکسالی چند سال اخیر رفسنجان نیز می‌گوید: سطح آب در رفسنجان بعلت برداشت‌های بی‌رویه و عدم بارندگی مطلوب سالانه 70 سانتی‌متر کاهش می‌یابد و بسیاری از چاه‌های آب با بافت شدید مواجه هستند و کیفیت آب نیز کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه از هر هکتار باغ در رفسنجان ۴۰۰ کیلوگرم محصول پسته برداشت می‌شود، می‌گوید: نوسانات دمایی در اسفندماه، بارندگی در زمان تلقیح گل و گرده‌افشانی و افزایش دما در ماه‌های تیر و مرداد علت کاهش تولید پسته در رفسنجان بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان، با بیان اینکه سرمازدگی، خشکسالی، کیفیت نامناسب آب و کمیت آب هر سال بخش زیادی از محصول پسته را از میان می‌برد، می‌گوید‌: گرمای بی‌سابقه‌ی هوا، کم آبی و افزایش هزینه‌های تولید و خشکسالی‌های متوالی جدی‌ترین عوامل کاهش محصول پسته در رفسنجان است.

و اما روزهای سبز پسته کال در رفسنجان فرارسیده و بسیاری از باغداران از ترس دلالان، پسته کال را می‌فروشند که این نوع پسته تنها 10 درصد در بازار داخلی متقاضی دارد.

این در حالی است که 90 درصد پسته کال به کشورهای دیگر صادر می‌شود و ژاپن متقاضی عمده این محصول است و سالانه مقادیر زیادی از پسته‌ی کال ایران به این کشور صادر می‌شود و از این‌رو پسته کال این روزها بازار خوبی دارد و بالتبع سارقان در کمین باغ‌های سبز پسته نشسته‌اند.

وهمایش ملی پسته‌ی شهریورماه در کرمان

با هدف گرد هم آمدن محققان، متخصصان، دانشجویان و کارشناسان کشاورزی کشور و هم‌اندیشی صاحب‌نظران پیرامون مباحث مربوط به پسته در ایران، نخستین همایش ملی پسته‌ی ایران در تاریخ 9 و 10 شهریورماه 1393 توسط پژوهشکده‌ی باغبانی و با همکاری موسسه‌ی تحقیقات پسته کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، هم‌زمان با برگزاری این همایش نمایشگاه «علمی – تخصصی» پسته با حضور برترین شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف مرتبط با صنعت پسته کشور از 9 تا 12 شهریور و به مدت 4 روز برگزار می‌شود.

گزارش از: «فرزانه لشکری»، خبرنگار ایسنا منطقه کویر

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.