چهارشنبه، ۱۹ آبان ۹۵ - ۰۶:۳۲
گرم ترین سال های تاریخ

سال های۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در حالی توسط سازمان جهانی هواشناسی گرم ترین سال های تاریخ ثبت و اعلام شده است که این آمار…

سال های۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در حالی توسط سازمان جهانی هواشناسی گرم ترین سال های تاریخ ثبت و اعلام شده است که این آمار در خلال مذاکرات تغییرات آب و هوایی در مراکش منتشر شد و در این میان مشخص شده است که فعالیت های انسانی به شدت به افزایش دمای زمین گره خورده است و البته پژوهشگران در بعضی مطالعات دریافته اند که سوزاندن سوخت های فسیلی احتمال بروز موج گرمای شدید را ۱۰ برابر یا بیشتر کرده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

سازمان بین المللی هواشناسی WMO در گزارش آب و هوای جهانی و در خصوص گرم ترین سال های تاریخ یعنی از سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ آورده است که دما در این فاصله ۰.۵۷ درجه سانتیگراد (۵۷ صدم درجه) بالاتر از میانگین درازمدت یعنی از ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۰ بود. این دوره پنج ساله برای همه قاره ها به جز آفریقا گرمترین دوره بود. در طول این سال ها دما در بیشتر اروپا بیش از یک درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین درازمدت بود.

گرم ترین سال های تاریخ زمین در حالی این روزها توسط سازمان جهانی هواشناسی اعلام شده است که این وضع همچنین در بخش آسیایی فدراسیون روسیه، بخش اعظم صحرای آفریقا و مناطق عربی، بخش هایی از جنوب آفریقا، جنوب غربی آمریکا و بخش های میانی برزیل صادق بود و البته دما در سواحل شمالگان روسیه به سه درجه بالاتر از متوسط رسید.

گرم ترین سال های تاریخ

پاتری تالاس دبیرکل سازمان بین المللی هواشناسی در خصوص اعلام گرم ترین سال های تاریخ زمین گفته است:

موافقتنامه پاریس قصد محدود کردن میزان افزایش دما به کمتر از دو درجه سانتیگراد را دارد و دنبال محدود کردن آن به ۱.۵ درجه بالاتر از میانگین دوره ماقبل صنعتی است.

در این میان این گزارش تایید می کند که میانگین دما در سال ۲۰۱۵ به یک درجه بالاتر از میانگین درازمدت رسیده است. ما گرمترین پنج سال را پشت سر گذاشته ایم و ۲۰۱۵ تاج داغ ترین سال منفرد را بر سر می گذارد. اما حتی همین رکورد هم احتمالا در سال ۲۰۱۶ شکسته خواهد شد.”

افزایش دما مستقیما به افزایش گازهای گلخانه ای در اتمسفر گره زده می شود. دبلیو ام او می گوید که در سال ۲۰۱۵ میانگین سالانه تراکم دی اکسید کربن در سطح نمادین ۴۰۰ پارت در میلیون بوده است.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]bbc[/highlight]

2 دیدگاه برای “گرم ترین سال های تاریخ توسط سازمان جهانی هواشناسی اعلام شد”

  1. نرجس گفت:

    گرمتر هم خواهد شد

  2. هدایتی گفت:

    من که حس میکنم پارسال خیلی خنک بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.