شنبه، ۰۷ بهمن ۹۶ - ۰۸:۴۱
گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده در جهان

گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده جهان موضوعی است که شاید برای شما هم سوال باشد ؟ چرا که دانستن پاسخ این سوال که…

گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده جهان موضوعی است که شاید برای شما هم سوال باشد ؟ چرا که دانستن پاسخ این سوال که گرم ترین و سردترین نقاط جهان چه دمایی دارند ؟ حتما برای همه جذاب و شنیدنی است و از طرفی هم این مسئله که بالاترین و پایین ترین دمایی که انسان ها توانسته اند به آن دسترسی داشته باشند چند درجه بوده است نیز برای خیلی ها سوال است که در ادامه با آن پاسخ خواهیم داد. با میهن پست همراه شوید.

بنابراین یکی از مسائلی که بشر همواره به دنبال یافتن پاسخ برای آن بوده است ، دستیابی به گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده جهان است که به عبارتی دیگر موضوع یافتن میزان گرما ، سرما و درجه دمایی است که می توان آن را گرمای و سرمای مطلق نامید.

به عبارتی دیگر بررسی بیشترین و کم ترین دمایی که در آن قوانین مربوط به فیزیک کاربردی کارآمد نخواهند بود نیز از جمله مواردی است که برای دانشمندان بسیار مهم و قابل توجه بوده است.

اگر چه گرمترین نقطه کره زمین به همراه سردترین آن برای مردم مشخص است اما در این میان نیز بسیاری از مردم می دانند که سرمای مطلق در دمای منفی  ۲۷۳/۱۵ درجه سلسیوس و یامنفی ۴۵۹/۶۷ درجه فارنهایت ایجاد می شود. این میزان درجه دما کمترین دمای ممکنی است که بر اساس قوانین فیزیک می توان به آن دست یافت.

گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده جهان

[box type=”shadow” ]بد نیست که تفاوت بین سلسیوس و فارنهایت را بدانید ؟ در این میان تفاوت اصلی بین مقیاسهای درجه حرارت در ارزش نسبی نقاط انجماد و جوش نهفته است. در مقیاس سلسیوس نقطه جوش آب C° 100 و نقطه انجماد آن C ° 0 است. در مقیاس فارنهایت، نقطه جوش آب در ۲۱۲ درجه F و نقطه انجمادش در ، در ۳۲ درجه F می باشد. [/box]

در واقع این دما گرم ترین و سردترین دماهای ثبت شده جهان است که هر موجود و یا شی ای در صورت از دست دادن تمام ذرات گرما از خود می تواند به آن برسد. حتی دمای سردترین شی شناخته شده در جهان که همان سحابی بومرنگ است دمایی کم تر از میزان گفته شده نخواهد داشت.

اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته بالاترین دمایی که یک شی می تواند به آن درجه از دما برسد بر اساس قواعد فیزیک کاربدی دمایی در حدود ۱,۴۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰  درجه سلسیوس و یا ۲,۵۵۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰  درجه فارنهایت است. هر چند ممکن است خنده دار به نظر برسد اما تنها شی شناخته شده ای که قادر خواهد بود به این میزان درجه از گرما برسد تنها ۱۰۴   ثانیه می تواند زنده بماند وسنی در حدود ۱۰۴  خواهد داشت.

بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین گرمایی که یک انسان می تواند در شرایط آزمایشگاهی تولید کند دمایی در حدود ۵,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ سلسیوس و یا ۹,۹۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ درجه فارنهایت خواهد بود. این میزان دما، دمایی است که دانشمندان در موسسه لارج هادرون کلیدور سوییس تواسته اند در شرایط آزمایشگاهی به ان دست یابند.

[highlight]منبع[/highlight]   bbc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.