پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۹۳ - ۰۳:۰۲

مدیر کنترل بیماری مالاریای کشور گفت: آمار مبتلایان به مالاریا در سیستان و بلوچستان کاهش 80 درصدی داشته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری…

مدیر کنترل بیماری مالاریای کشور گفت: آمار مبتلایان به مالاریا در سیستان و بلوچستان کاهش 80 درصدی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، رئیسی در شورای بهداشت استان افزود: در حال حاضر کمتر از 200 نفر در استان به بیماری مالاریا مبتلا هستند.

وی ادامه افزود: دولت برنامه‌ریزی کرده تا افق 1400 بیماری مالاریا را از سطح کشور ریشه‌کن کند.

مدیر کنترل بیماری مالاریای کشور گفت: سیستان و بلوچستان و کرمان استان‌هایی هستند که احتمال ابتلا به مالاریا در آن زیاد است.

رئیسی خاطرنشان کرد: بیشتر مبتلایان از خارج کشور به سیستان و بلوچستان ورود پیدا کرده و مردم استان را مبتلا می‌کنند.

وی تصریح کرد: سالانه یک میلیون و 600 هزار نفر در کشور پاکستان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

رئیسی گفت: به دلیل این‌که چرخه انتقال مالاریا از سه جزء انگل مالاریا، انسان و پشه آنوفل ناقل و تحت تاثیر شرایط محیطی تشکیل شده است اقدامات پیشگیری می‌تواند برعلیه هرکدام از این اجزاء انجام پذیرد و قطع این زنجیره در هر قسمت مانع انتقال مالاریا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بکار بردن روش‌های حفاظت فردی در جلوگیری از ابتلا به مالاریا موضوع مهمی است که می‌توان با آموزش این روش‌ها به جامعه از ابتلاء آنان به مالاریا پیشگیری کرد.

مدیر کنترل بیماری مالاریای کشور گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات کنترل مالاریا، مبارزه با پشه‌های آنوفل است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین عواید را به بیشترین افراد در یک جامعه ارائه می‌کند. بر طبق استراتژی ملی کنترل مالاریا، کنترل ناقلین در اولویت دوم قرار می‌گیرد و کنترل پشه‌های ناقل به مراحل بالغ و نابالغ آنها هدایت می‌شود.

وی گفت: مبارزه با پشه‌ها به دو بخش، مبارزه با لارو پشه‌ها و مبارزه با پشه بالغ تقسیم می‌شود.

رئیسی افزود: شایع‏‌ترین و معمول‏‌ترین روش انتقال مالاریا از طریق گزش پشه‏‌های آنوفل ماده است. این پشه برای باروری تخم‏‌های خود ناگزیر به خونخواری شبانه است، ‌و ممکن است از یک فرد آلوده به مالاریا خونخواری کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *