چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۳

ˈالله وردی دهقانیˈ درگفت و گو باخبرنگار مجلس ایرنا با اشاره به حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در جلسه روز سه شنبه…

ˈالله وردی دهقانیˈ درگفت و گو باخبرنگار مجلس ایرنا با اشاره به حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در جلسه روز سه شنبه این کمیسیون گفت که در این جلسه گزارش تحقیق و تفحص از صنعت فولاد به تصویب اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس رسید.

وی همچنین گفت: در این جلسه سوال ناصر موسوی لارگانی از محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت و معدن در مورد واردات شکر در سال گذشته مطرح شد که پس از توضیحات نعمت زاده ، موسوی از پاسخهای وزیر قانع نشد.

دهقانی ادامه داد: بر اساس اظهارات نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی سال گذشته پنج هزار تن شکر زیر قیمت بازار فروخته شد که این به بیت المال آسیب زده است که وزیر در پاسخ گفت که سازمان بازرگانی متولی تنظیم بازار است و این سازمان می تواند برای تنظیم بازار اقلامی همچون شکر و گندم را بدون سود به فروش برساند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی همچنین از بررسی وضعیت افزایش قیمت خودرو در این جلسه گفت و افزود:قرار شد طی جلسه ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین مدیران شورای رقابت داشته باشیم .

وی در پاسخ به این سوال که موضع وزیر صنعت در باره افزایش قیمت خودرو چه بود گفت: وزیرصنعت این افزایش قیمت را نه تائید و نه تکذیب کرد.

** استدلال نمایندگان در مخالفت با افزایش قیمت خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره استدلال های نمایندگان در مورد مخالفت با افزایش قیمت خودرو گفت:یکی از مسائلی که نمایندگان بر آن تاکید داشتند این بود که در زمانی که قیمت ارز سه هزار و 700 تومان بود خودرو سازان قیمت محصولات خود را افزایش دادند و بعد از اینکه قیمت ارز به سه هزار توان کاهش یافت آنها قیمت محصولاتشان را پایین نیاوردند.

دهقانی همچنین گفت: علاوه بر این خودروسازان قیمت محصولات خود را بر تعداد تولید و تیراژ سرشکن کرده و هزینه خودرو را محاسبه می کردند و با این شرایط در حالی که تیراز تولید بالا رفته قاعدتا باید قیمت محصولات خود را پایین بیاورند که از این کار نیز خودداری کرده اند.

به گفته نماینده مردم ورزقان درمجلس شورای اسلامی، علاوه بر این وظیفه شورای رقابت قیمت گذاری نیست بلکه باید فرمول قیمت گذاری را ارائه کند اما پاسخی که ارائه می شود این است که این شورا در سالهای گذشته نیز قیمت محصولات خودروسازان را تعیین می کرد.

وی با بیان اینکه خودروسازان نه خصوصی و نه دولتی هستند گفت: در حال حاضر شاهد سردرگمی در زمینه قیمت گذاری خودرو هستیم و وزارت صنعت معدن و تجارت باید تصمیم بگیرد.

به گفته دهقانی سازوکار عرضه و تقاضای خودرو در بازار، معیوب است و با این وضعیت شرایط موجود ادامه خواهد داشت.

سیام(4)**2021**1856

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.