دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۰

وی با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و ترکیه اظهار کرد: در زمان مرحوم اربکان که کشورهای اسلامی در حال توسعه در گروه…

وی با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و ترکیه اظهار کرد: در زمان مرحوم اربکان که کشورهای اسلامی در حال توسعه در گروه «دی 8» گرد هم آمده بودند، برای افتتاح آن در ترکیه ضمن گفت‌وگوها، قرار گذاشتیم همکاری‌ها حتی با کشورهای آسیای میانه فراتر از مسائل اقتصادی و فرهنگی باشد.

هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از عدم پیگیری آن برنامه‌ها، به اوضاع امروز کشورهای همسایه ایران و ترکیه، یعنی سوریه و عراق اشاره کرد و گروه‌های افراطی را مخلّ امنیت مردم منطقه و تندروی‌های آنان را باعث بی‌آبرویی مسلمانان واقعی در نظام بین‌المللی دانست و گفت: دولت‌های منطقه با هر نگاهی که شرایط امروز را ارزیابی کنند، می‌فهمند که این وضع به ضرر همه است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ناهماهنگی‌های بین دولت‌های منطقه بهترین فرصت را برای گروه‌های تندرو ایجاد کرد که اگر دیروز در سوریه بودند و امروز در عراق، فردا در هر کشور اسلامی دیگری نیز خواهند بود.

وی با تشریح چگونگی بوجود آمدن طالبان و القاعده در دامن کشورهای غربی و آمریکا، گفت: بعدها همین گروه طالبان و القاعده دشمن سرسخت آنها شدند و در آینده نیز گروهک تروریستی داعش که امروز در عراق جنایت می‌کنند، مخل امنیت کشورهایی خواهند شد که امروز حامی آنها هستند.

هاشمی رفسنجانی، جهانی شدن تروریسم را پدیده سیاسی این مقطع از تاریخ توصیف و اظهار کرد: دولت‌ها باید از منافع زودگذر خود در مسائل منطقه‌ای بگذرند و علیه تروریسم متحد باشند که امنیت را از همه می‌گیرند.

وی اوضاع امروز مصر، لیبی، یمن، سوریه و تا حدودی عراق و افغانستان را مصداقی برای نفرت مردم از تندروی‌ها دانست و افزود: مردمی که دو سال پیش علیه دیکتاتوری به خیابان‌ها آمده بودند، وقتی برنامه‌های افراطیون را دیدند، دوباره به نظامی‌ها پناه آوردند.

همچنین، اومیت یاردیم در این دیدار، برنامه‌های دولت متبوع خویش را گسترش همکاری‌ها با ایران خواند و با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تأسیس گروه دی 8 که همکاری خوبی کشورهای اسلامی در حال توسعه بود، گفت: متأسفانه آن همکاری‌ها جای خود را امروزه به منازعات داد.

سفیر ترکیه در ایران شرایط امروز را «دوره‌ای تلخ در تاریخ اسلام» دانست و افزود: اگر راهکار مناسب سیاسی پیدا نشود، مسائل کشورهای اسلامی پیچیده‌تر می‌شود.

وی اوضاع امروز عراق را نگران‌کننده خواند و تاکید کرد: سیاست ما در مسائل دوجانبه و منطقه‌ای، رایزنی و گفت‌و‌گو با ایران است، چون جبهه پیش روی خود را بسیار گسترده می‌دانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.