چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۴۴

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فدایی شامگاه سه شنبه در این همایش که در گنبدکاووس برگزار شد گفت: مشارکت ایجاد نوعی احساس همبستگی…

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فدایی شامگاه سه شنبه در این همایش که در گنبدکاووس برگزار شد گفت: مشارکت ایجاد نوعی احساس همبستگی و تعلق جمعی میان افراد یک جامعه به منظور نیل به یک نظام عادلانه اجتماعی است.

وی افزود: هر کشوری که به آموزش و پرورش خود توجه کرده است است و در زمینه مشارکت فعال عمل کرده ، توانسته در حد قابل قبولی از توسعه علمی ، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دست یابد و کشور هایی که به آن بی توجه بودند از توسعه مناسب در این زمینه باز مانده اند.

وی بیان کرد: امروزه مشارکت  و آموزش از پایه های بنیادین توسعه هستند و آموزش و پرورش در نتیجه فعالیت  های سه نهاد عمده خانه ، مدرسه و جامعه است که همکاری این 3 نهاد بیش از پیش ضرورت دارد .

فدایی گفت: در حال حاضر گنبدکاووس 60 هزار دانش آموز ، 7000 پرسنل شاغل و بازنشسته و 450 آموزشگاه داراست که گستره آموزش و پرورش گنبد و سیع تر از استان می باشد تا جایی که یک مدرسه در بی بی شیروان با مدرسه دیگر در مرز کرند 2020 کیلومتر فاصله دارد.

عباسعلی باقری استاد دانشگاه گرگان نیز گفت : بخش عمده تحولات تعلیم و تربیت به دست صاحبنظران است که استاد شهید مطهری یکی از این صاحبنظران است که بزرگداشت بزرگان با همراه راه ومنش انان امکان پذیر می باشد.

وی افزود: مردم ولی نعمتان این نظام هرجا احساس کنند به انان نیاز است مشارکت مینمایند، باید نگاه ما به ادبیات تعلیم و تربیت تغییر یابد در دنیای معصر امروز تربیت یک ادبیات جدید پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در گذشته ارکان مهم تعلیم و تربیت،  دانش آموز ، معلم، مدرسه و کتاب بود؛ ولی امروزه ارکان تعلیم تربیت یادگیرنده، یاد دهنده ها، سازمان یادگیرنده، سازمان یاد دهنده و فرایند ها و تجارب یاد میشود.

باقری اظهار کرد: باید نگاه تعلیم و تربیت و اهداف تعلیم وتربیت بازسازی شود آموزش و پرورش سعی در بازنگری آن کند که بدون تغییر نگاه خانواده ما میسر نیست.

وی تصریح کرد: امروز باید دانش آموزان محقق و پژوهشگر داشته باشم، شاخص پیشرفت در آموزش بیش از دبستان ، آموزش مشاهده گری و پرسش گری می باشد.

باقری اعتماد به نفس ، توان ارتباط و خودباوری را از ویژگیهای مورد نیاز امروز دانست و گفت :یکی از شاخص های ضروری برای موفقیت در زندگی فردا، داشتن تاب آوری و صبر وتحمل می باشد.

وی اظهار کرد: اگر ما فقط به المپیادهای خود افتخار کنیم به توسعه نخواهیم رسید، در بعد تربیت نیز باید به تربیت دینی فرزندان از کودکی توجه شود.

باقری اذعان کرد: در اداب دینی هرکسی دچار ناهماهنگی و تعارض شود. اگر شجاع باشد راه سوم که باز هم نادرست است انتخاب می کند و اگر ضعیف باشد دورو بار خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.