چهارشنبه، ۰۱ شهریور ۹۶ - ۱۰:۰۱
گیاه عجیب گاستوردیا

گیاه عجیب گاستوردیا که بدون فتوسنتز و شکوفه رشد می کند در حالی توسط محققان دانشکده علوم دانشگاه کوبه ژاپن کشف شده‌ است…

گیاه عجیب گاستوردیا که بدون فتوسنتز و شکوفه رشد می کند در حالی توسط محققان دانشکده علوم دانشگاه کوبه ژاپن کشف شده‌ است که این گیاه با نام علمی گاستوردیا کوروشیمنسیس Gastrodia kuroshimensis خوانده می شود ودر جزیره نیمه گرمسیری کوروشیما در جنوب ژاپن شناسایی شده است. برای مشاهده تصاویر و دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این گیاه که در واقع یک گونه جدید میکوریزا موسوم به mycoheterotrophic است هرگز نیازی به فتوسنتز برای تغذیه نداشته و در عوض بر انگل میزبان خود تکیه دارد که البته این گیاه از نوع گیاهان کلیستوگاموس – بسته‌زام – بوده یعنی این که گل‌های آن هیچ گاه شکوفه نمی‌کنند.

گیاه عجیب گاستوردیا که این روزها مورد توجه خاص محققین قرار گرفته است و البته باید گفت که گیاهان mycoheterotrophic از مدت‌ها پیش توجه محققان را به خود جلب کرده بودند اما اطلاعات کمی در مورد آن‌ها وجود داشت زیرا بسیار کوچک و نادر هستند و مشاهده آن‌ها بسیار سخت است و همچنین بیشتر در فضای تاریک زیر درختان جنگل ‌ها می‌رویند. اندام‌های بالایی این گیاهان نیز تنها در دوره‌های میوه‌دهی و گلدهی ظاهر می‌شوند.

گیاه عجیب گاستوردیا

گیاه عجیب گاستوردیا

گیاهی عجیب گاستوردیا کوروشیمنسیس که بسته زام هم هست به این دلیل توجه محققان را به خود جلب کرده که در واقع از دو حالت بسته زام بودن و عدم فتوسنتز رشد می کند و گل های آن نیز با قابلیت خودلقاحی برخوردار بوده و البته جالب این که جوانه‌های این گل ها نیز بسته هستند.

[highlight]منبع[/highlight]  sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *