یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۵

پژوهش های اخیر محققان دانشگاه سینسیناتی اوهایو در آمریکا نشان می دهد که سردرد های میگرنی در دوران یائسگی 50 تا 60 درصد…

پژوهش های اخیر محققان دانشگاه سینسیناتی اوهایو در آمریکا نشان می دهد که سردرد های میگرنی در دوران یائسگی 50 تا 60 درصد افزایش پیدا می کند.

به گزارش ایرنا از هلث، اکثر بانوان مبتلا به میگرن ادعا می کردند که شدت و میزان سردرد ها در در دوران پیش از یائسگی و یائسگی افزایش پیدا می کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که این گفته صحت دارد و میزان افزایش بین 50 تا 60 درصد است.

محققان بر این باورند که کاهش سطح هورمون استروژن علت اصلی این موضوع است.

با توجه به گزارش موسسه ملی آمریکا، یائسگی معمولا در سال های پایانی دهه چهل زندگی یک خانم اتفاق می افتد و پس از یک دوره چند ساله قاعدگی نامنظم، یائسگی کامل رخ می دهد.

معمولا این دوران با گرگرفتگی، خواب نامنظم و فشارهای روحی همراه است.

خانم ها پس از یائسگی، معمولا اضافه وزن پیدا می کنند و علایم پوکی استخوان به مرور ظاهر می شود. در افراد مبتلا به میگرن اوضاع بدتر است چراکه سردرد های مزاحم نیز افزایش پیدا می کنند.

معمولا به این افراد توصیه می شود که برای کاهش این اثرات، ورزش منظم، برنامه غذایی سالم و کاهش تنش های روحی را جدی بگیرند و از مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده کنند. این عوامل به کاهش سردرد های میگرنی نیز کمک می کند.

سردرد های میگرنی به صورت درد های ضربه ای و تپش دار در نقطه ای از سر توصیف می شود و معمولا نیمی از مغز را در بر می گیرد. مدت زمان این درد بین 4 تا 72 ساعت است و زندگی فرد را مختل می کند.

معمولا این افراد نسبت به صدا و نور حساس می شوند و بیماری آنان با این دو عامل افزایش می یابد. رژیم غذایی، استرس و تغییرات هورمونی در میزان و شدت این بیماری نقش مهمی دارد. طبق آخرین آمار انستیتو ملی سلامت، حدود 10 درصد از افراد سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و تعداد مبتلایان خانم 4 برابر آقایان است.

نتایج این تحقیقات در 56 امین نشست سالانه سردرد آمریکا ارایه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.