پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۲۷

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی کواکبیان، چهارشنبه شب در مراسم افتتاح رسمی دفتر حزب مردم سالاری مشهد در خصوص وضعیت احزاب، اظهار کرد:…

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی کواکبیان، چهارشنبه شب در مراسم افتتاح رسمی دفتر حزب مردم سالاری مشهد در خصوص وضعیت احزاب، اظهار کرد: امروز ایران در زمینه وضعیت تحزب راه درازی در پیش دارد و متاسفانه نه در دولت های گذشته و نه در دولت تدبیر و امید آن گونه که به بحث های دیپلماسی و امور اقتصادی توجه شده به مسئله احزاب و توسعه سیاسی و داخلی توجه نشده البته موضوعات اقتصادی و دیپلماسی مهم است اما همه مسائل باید در کنار هم دیده شود.

وی با اعلام اینکه اگر قرار است توسعه پایدار شکل بگیرد باید به همه مسائل همزمان رسیدگی کرد، افزود: انتخابات باید به سمت حزبی کشیده شود و در حال حاضر احزاب در انتخابات نقشی نداشته و تنها تنور انتخابات را داغ می کنند.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: همواره در زمان انتخابات کرکره توجه به احزاب تنها برای داغ کردن تنور تبلیغات انتخاباتی بالا می رود اما در سایر زمان ها حزب ها فراموش می شوند.

کرکره حزب مردم سالاری هیچ گاه پایین نیست

وی با تاکید بر اینکه حزب مردم سالاری هر روز بیانیه و طرح می دهد، افزود: کرکره این حزب هیچ گاه پایین نیست و در حال حاضر باید دست به دست هم بدهیم و برای رونق فعالیت احزاب در کشور کاری کنیم.

وی با بیان اینکه سال جاری 8 همایش منطقه ای، 31 همایش استانی و 3 همایش ملی خواهیم داشت، تاکید کرد: مردم سالاری از همان ابتدا تلاش نکرد از بالا به پایین و وابسته به دولت باشد و هدف ما این است که زمینه ای برای انتخاباتی خوب و پرشور ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: برخی از مسئولان و اشخاص در کشور با احزاب مخالف هستند.

وی تصریح کرد: مطابق سخن شهید بهشتی اگر احزاب تشکیل نشود باندها ایجاد می شوند بنابراین باید خواسته های مردمی را تجمیع و از طریق احزاب به دولت اعلام کنیم.

باید راه توسعه سیاسی را جدی بگیریم

دبیر کل حزب مردم سالاری تاکید کرد: امروز باید راه توسعه سیاسی را جدی بگیریم و در این راستا هیچ راهی نداریم جز اینکه احزاب فعال باشند و در حقیقت حزب مجموعه ای از افرادی است که به دنبال آرمان ویژه و مشترک هستند.

کواکبیان یادآور شد: در حال حاضر کشورهای اروپایی در هنگام انتخابات مبلغی را برای بحث برگزاری تبلیغات انتخاباتی اختصاص می دهند زیرا مردم سالاری مساوی با انتخابات است.

وی ادامه داد: ما در مجلس هشتم طرحی در زمینه استانی شدن انتخابات داشتیم و آن را با نگاه حزبی طراحی کردیم تا مردم هم بتوانند به احزاب و به همه اشخاص رای دهند.

کواکبیان افزود: مطابق این طرح هر حزبی که بیشترین رای را داشت می توانست نماینده خود را معرفی کند اما این طرح بعد از اینکه در کمیسیون رفت بخش های حزبی آن حذف و تنها استانی شدن مورد توجه قرار گرفت، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این طرح را پس بگیریم.

وی تاکید کرد: بخشی از فسادهایی که امروز وجود دارد به خاطر این است که احزاب رمقی ندارند و اگر تریبونی داشته باشند باید مباحث این چنینی را مطرح کنند.

وی ادامه داد: اصولگرایان، احمدی نژاد را آوردند و بعد از هشت سال گفتند کی بود کی بود ما نبودیم و این در حالی است که در مجلس هشتم کوچکترین حرفی علیه احمدی نژاد می زدیم اصولگرایان به تقابل با ما برمی خواستند و بی تردید اگر احزاب فعال باشند چنین مشکلاتی پیش نمی آید.

هدفمندی یارانه ها با عدالت جور در نمی آید

دبیر کل حزب مردم سالاری بیان کرد: احزاب باید نقش اساسی در کشور ایفا کنند و در این راستا جریان اصلاح طلب هیچ راهی ندارد جز اینکه اتحاد و ائتلاف خود را حفظ کند.

وی در خصوص طرح هدفمندی یارانه ها، عنوان کرد: در این زمینه حزب مردم سالاری طرحی را پیشنهاد کرد تا بر این اساس یا به  2 میلیون و 400 هزار نفر انصرافی نیز یارانه داده شود و یا اینکه به 10 میلیون قشر مرفه ای که شناسایی شده یارانه ای پرداخت نشود.

دبیر کل حزب مردم سالاری تاکید کرد: هدفمندی یارانه ها با عدالت جور در نمی آید زیرا 2 میلیون و 400 هزار نفر به خاطر جوسازی و تبلیغات رسانه ها انصراف داده اند و در حقیقت آنان نیز نیازمند هستند.

وی تصریح کرد: وزیر اقتصاد اعلام کرد 10 میلیون قشر مرفه را شناسایی کرده و یارانه این افراد حذف می شود اما بعد از اینکه ثبت نام هدفمندی تمام و 2 میلیون و 400 هزار نفر انصراف دادند اعلام شد که یارانه کسانی که ثبت نام کرده اند قطع نمی شود و این امر ظلم به افرادی است که انصراف داده اند.

دبیر کل حزب مردم سالاری  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تعریف جرم سیاسی و امنیتی، تصریح کرد: در حال حاضر تعریف جرم سیاسی با امنیتی مشخص نیست و در واقع باید هرکس به دنبال براندازی است و سلاح در دست می گیرد به عنوان مجرم امنیتی شناخته شود اما نباید فردی که فعالیت سیاسی می کند را مجرم امنیتی بدانیم.

وی یادآور شد: بی تردید با جرم امنیتی باید برخورد کرد اما قبل از همه این اقدامات باید تعریف جرم سیاسی و امنیتی مشخص شود.

آدم های متخصص، متعهد و مقبول باید نماینده مجلس باشند

کواکبیان با اشاره به اینکه تنها 40 تا 45 درصد نمایندگان فعلی مجلس به دولت فعلی رای داده اند، گفت: از چنین مجلسی نمی توان انتظار بیشتری داشت البته ما نمی گوییم اکثریت قاطع باید اصلاح طلب باشند بلکه معتقدیم ضرورت دارد آدم های مفید، متخصص، متعهد و مقبول به عنوان نماینده مجلس انتخاب شوند.

وی در خصوص کاندیدا شدنش در انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: من همواره فعالیت سیاسی می کردم اما در مورد حضور و کاندیدا شدنم در انتخابات مجلس دهم حزب باید تصمیم بگیرد.

کواکبیان ادامه داد: در زمینه اینکه آیا ترکیب اکثریت مجلس دهم اصلاح طلب است به اتحاد صلاح طلبان و عملکرد دولت فعلی مربوط است البته در این خصوص میزان اتحاد اصولگرایان و عملکرد شورای نگهبان نیز مهم است.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: معتقدم در مجلس دهم؛ اکثریت مطلق اصولگرایان نیستند و این ترکیب می شکند و از سویی دیگر در بدترین حالت همانند مجلس پنجم را خواهیم داشت.   

اعتقادی ندارم که دولت، جریان انتخاباتی را به سمت منویات خود سوق دهد

وی یادآور شد: در حال حاضر احزاب طرفدار دولت می توانند فعال باشند اما اعتقادی ندارم که دولت، جریان انتخاباتی را به سمت منویات خود سوق دهد بلکه باید زمینه ای را فراهم کند که مردم تصمیم بگیرند.

دبیر کل حزب مردم سالاری با اشاره به اینکه جریان احمدی نژاد قطعا در مجلس دهم لیستی خواهد داشت، گفت: احمدی نژاد دست از فعالیت سیاسی بر نمی دارد و جریان او اعتقاد دارند که خود را برای انتخابات سال 1396 آماده می کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.