پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۰۶:۵۸

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم تسریع در عملیات کاشت پاییزه و برداشت محصولات کشاورزی باقی مانده با توجه…

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم تسریع در عملیات کاشت پاییزه و برداشت محصولات کشاورزی باقی مانده با توجه به احتمال کاهش دما و یخبندان در روزهای آینده تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، ایوب ایرانی فام گفت: بررسی نقشه‌های پیش یابی هواشناسی بیانگر نفوذ یک سامانه بارشی و توده هوای سرد از اواخر وقت نهم آبان ماه جاری به مناطق شمال غرب کشور است.

وی افزود: این سامانه ظرف روزهای هفته آینده مناطق شمالغرب کشور را تحت تاثیر قرار داده و سبب بارش باران، رعد و برق، وزش باد و همچنین در برخی از نقاط مستعد استان موجب بارش برف خواهد شد.

ایرانی فام با بیان اینکه براساس پیش بینی سازمان هواشناسی در برخی از نقاط استان از 12 تا 16 همین ماه دمای هوا تاچند درجه زیرصفر کاهش خواهد یافت، تاکیدکرد: عدم توجه به اخطار و برداشت سریع محصولات کشاورزی برجای مانده به طور قطع موجب زیان کشاورزان خواهد شد.

وی گفت: در سالجاری به دلیل شروع زود هنگام سرما و وقوع بارش‌های غیرمترقبه و زودهنگام برف در آذربایجان شرقی لازم است کشاورزان باقی مانده محصولات زراعی و باغی خود را هرچه سریع تر جمع آوری و به انبارها مسقف و حفاظ دار منتقل کنند.

وی افزود: گلخانه داران و مرغداران نیز باید نسبت به تنظیم تجهیزات حرارتی واحد تولیدی خود تمهیدات لازم را بیندیشند.

ایرانی فام با بیان اینکه برداشت سریع باقی مانده پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی و انتقال آن‌ها به انبارهای استاندارد و تسریع دربرداشت سیب و انگور باید مدنظر کشاورزان باشد، گفت: اتخاذ تدابیر لازم برای تعمیر پوشش، تجهیز سامانه‌های گرمایشی و تامین سوخت گلخانه‌ها جهت تنظیم دما و رطوبت گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ، برداشت ذرت علوفه‌ای و انتقال به سیلوها، تسریع در برداشت چغندرقند و انتقال به انبارهای استاندارد و تسریع در جمع آوری وش پنبه لحاظ شود.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بر تأمین سوخت و تنظیم و تهویه دما و رطوبت در مرغداری‌ها و دامداری‌ها و تهیه خوراک پر انرژی و همچنین بر درزگیری و ایزولاسیون کندوها و انتقال کندوهای زنبور عسل از مناطق ییلاق به قشلاق تاکید کرد و گفت: بازدید از ماشین آلات کشاورزی و اضافه کردن ضد یخ به رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و تخلیه محتویات داخل سم پاش‌ها نباید فراموش شود.

ایرانی فام بر افزایش استحکام اسکلت گلخانه‌ها با توجه به وزش باد تاکید کرد و افزود: جمع آوری میوه‌های آلوده ریخته شده در پای درختان و انهدام آنها جهت جلوگیری از اشاعه بیماری‌ها و آفات در سال آتی، هرس شاخه‌های شکسته شده درختان میوه در اثر بارش برف سنگین هفته‌های اخیر و پوشاندن محل زخم با چسب پیوندی جهت جلوگیری از خشک شدن درختان و جلوگیری از ورود آفات و بیماری‌ها از محل زخم، حمل محصولات کشاورزی با استفاده از وسایل نقلیه حفاظ دار جهت جلوگیری از یخ زدگی آنها‌، تنظیم دما و تهویه انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی جهت جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری‌های انباری و جلوگیری از فاسد شدن محصولات و کائولن زنی تنه درختان جهت جلوگیری از خسارت تشعشعات خورشیدی هنگام روز باید مدنظر بهره برداران باشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *