چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین ذوالفقاری عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران درباره اسیدپاشی های اخیر در اصفهان اظهار داشت: امروز…

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین ذوالفقاری عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران درباره اسیدپاشی های اخیر در اصفهان اظهار داشت: امروز از طرف شورای امنیت کشور مأموریت یافتم که برای پیگیری مسئله اسیدپاشی اصفهان سفری به این شهر داشته باشم و در جلسه شورای تأمین استان گزارش اقداماتی که در این خصوص انجام شده را دریافت کردم.

وی افزود: قرارگاه و ستاد بازپرسی ویژه ای برای پیگیری موضع اسیدپاشی های اصفهان تشکیل شده و این موضوع با هماهنگی دستگاه های مرتبط در حال پیگیری است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: با توجه به مجموع بررسی های فنی و اطلاعاتی انجام شده تا این لحظه به طور قطع اعلام می کنیم که این اقدامات سازمان یافته و کار گروهی نبوده است و تحقیقات نشان می دهد که این اسیدپاشی ها توسط یک نفر انجام شده است گرچه در روند رسیدگی معلوم می شود که این فرد همدستانی داشته است یا خیر.

وی با اشاره به اینکه این فرد به هیچ گروه یا جریان خاصی وابسته نیست، تاکید کرد: آخرین اسیدپاشی در تاریخ 23 مهرماه انجام شده است و در آخرین بررسی با حضور شورای تأمین استان مشخص شده است که در این ارتباط تنها 4 نفر به نیروی انتظام مراجعه و پرونده قضایی تشکیل داده اند و مابقی شایعاتی که در فضای مجازی درباره تعداد این افراد شنیده می شود صحت ندارد.

مردم به جوسازی های فضای مجازی توجه نکنند

ذوالفقاری با بیان اینکه انگیزه این اسیدپاشی ها در حال بررسی است، تصریح کرد: گروه های مختلف با انگیزه های متفاوتی از جمله ایجاد فضای روانی نامطلوب در جامعه اقدام به انتشار این مطالب در فضای مجازی می کنند و بر این مبنا از مردم تقاضا داریم که به آنچه در این گونه فضاها از سوی افراد غیرمسئول و با انگیزه های متفاوت بیان می شود توجه نکنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل ایجاد شایعات عدم اطلاع رسانی سریع به مردم است،تصریح کرد: در شورای تأمین استان کمیته اطلاع رسانی و عملیات روانی تشکیل شده است تا اطلاعات دقیق در این زمینه به مردم انتقال داده شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تاکید بر اینکه که این موضع جریان سیاسی نیست و هیچ جریانی نباید از قضیه سوء استفاده کند، اضافه کرد: با اعلام رئیس دادگستری اصفهان اگر اتهام متهم پرونده قطعی شود در کوتاه ترین زمان ممکن به مجازات می رسد.

وی با اشاره به تجمعی که امروز در مقابل دادگستری اصفهان انجام شد، بیان داشت: با وجود اینکه این تجمع مجوز نداشته است اما به دلیل اینکه همه مردم و گروه های سیاسی کشور و مسئولان به یقین مخالف اسیدپاشی هستند این تجمع انجام شد و نیروی انتظامی نیز از این امر جلوگیری نکرد.

ذوالفقاری ابراز داشت: هرکس با هر انگیزه ای اقدام به این اسید پاشی کرده است همه کشور مخالف این موضع هستند اما در این تجمع عده ای حرف های  دیگری هم زدند که ما را مطمئن می سازد که  برخی حرف های فضای مجازی دلسوزانه و انسان دوستانه نیست و خواسته ها و اهداف دیگری در پس پرده دارد.

وی تاکید کرد: عده معدودی که بنا داشتند تجمع را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند شناسایی شده اند و به آنها تذکرات لازم داده می شود که اقدامات آنها دور از چشم نیروهای امنیتی و قضایی نیست.

این مقام مسئول با اشاره به جرائم مختلف در حوزه سایبری نیز اظهار داشت: 81 درصد جرائم این حوزه اقتصادی و مالی 2 تا 3 درصد موضوعات اخلاقی و 3 تا 4 درصد نیز سیاسی است که هرکدام بسته به تعریف قانونی افراد مجرم تحت تعقیب قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه در گذشته اسیدپاشی ها بیشتر جنبه انتقامی کور داشته است، بیان داشت: به یقین این امر از جانب نیروهای متدینی که به آیات قرآن در زمینه مجازات کوچک ترین گناه نیز اعتقاد دارند انجام نشده است.

اسیدپاشی های اخیر فقط در شهر اصفهان بوده است

ذوالفقاری گفت: اسیدپاشی فقط در اصفهان رخ داده و در شهرهای هم جوار و تهران هیچ موردی مشابهی مشاهده نشده است و محدوده این جنایت نیز مشخص است.

وی با اشاره به اینکه موضوع اسیدپاشی تا این لحظه ارتباطی به اتباع خارجی نداشته است، گفت: سالیانه تعداد زیادی از اتباع خارجی به کشورشان رجوع داده می شوند اما به دلیل عدم جاذبه مناسب در کشورهای مبدا بار دیگر به ایران رجوع می کنند که  امیدواریم به زودی با همکاری کشورهای دیگر اقداماتی در راستای توسعه کشورهای مبدأ به منظور جلوگیری از این روند انجام شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ادامه داد: نیروهای اطلاعاتی بر اتباع غیرمجاز نظارت درند و رفتار و اقدامات آنها تحت کنترل است.

رسانه ها نباید بدون هماهنگی مسئولان، اخبار امنیتی را منتشر کنند

وی با اشاره به دامن زدن برخی رسانه ها بر شایعات تاکید کرد: رسانه ها بدون هماهنگی با مسئولان تأمین کننده امنیت خبری منتشر نکنند که فضای جامعه را ملتهب کند و لازم است در هر موردی با مشورت نیروی انتظامی به نتیجه قطعی برسند.

ذوالفقاری همچنین درباره متهمان این پرونده نیز تاکید کرد: تاکنون چندنفر در این ارتباط دستگیر شده اند و پرونده مهم ترین مظنون در حال بررسی اطلاعاتی است و البته این ظن بر اساس شواهد قوی تر شده است چراکه فرد مورنظر مورد تأیید قربانیان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن مجموع تهدیدات امنیتی در اطراف کشورمان امنیت کشور ایران در حد مطلوبی است، ابراز داشت: مردم مرزنشین، دستگاه های تأمین کننده امنیت با محوریت رهبری و ولایت تاکنون تمام توطئه های دشمنان را در هم شکسته اند و از نا امنی هایی که می توانست وضعیت کشور ما را شبیه بسیاری از کشورهای مجاور کند پیشگیری کرده اند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان داشت: ناامنی در گوشه و کنار  کشور برای ما بسیار سنگین است به گونه ای که حتی برای یک مورد نا امنی نیز در سطح کشور جلسه می گذاریم و نیروهای امنیتی کشور برای تأمین امنیت مرزهای کشور خواب و آسایش را از خود سلب کرده و شب و روز نمی شناسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.