سه شنبه، ۰۹ آبان ۹۶ - ۱۰:۲۵
یوروکوپتر UH-72

یوروکوپتر UH-72 لاکوت نام یک چرخبال دو موتوره است که یک بال چرخشی اصلی با چهار پره را شامل می‌شود. این چرخبال در…

یوروکوپتر UH-72 لاکوت نام یک چرخبال دو موتوره است که یک بال چرخشی اصلی با چهار پره را شامل می‌شود. این چرخبال در اصل مدل نظامی «یوروکوپتر EC145» است که در گروه شرکت‌های ایرباس تولید شد و در ابتدا با نام UH-145 شناخته می‌شد. این چرخبال توانست در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۰۶ در طرح “هلی‌کوپتر سبک کاربردی (LUH) ” وابسته به ارتش آمریکا عنوان بهترین چرخبال نظامی را از آن خود کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

یوروکوپتر UH-72 لاکوتا به این صورت مراحل ساخت آن شروع شد که در اکتبر ۲۰۰۶ شرکت سازنده UH-72 قراردادی را با ارتش آمریکا منعقد کرد تا ۳۴۵ دستگاه از این چرخبال را به تولید برساند و این پرنده نظامی جایگزین هلی‌کوپترهای UH-1H/V و OH-58A/C شود که تا آن زمان توسط نیروی زمینی و ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

یوروکوپتر UH-72 در خانواده چرخبال‌های سبک طبقه‌بندی می‌شود و در فرآیند طراحی و تولید می‌توان آن را یک چرخبال چندملیتی معرفی کرد. طراحی این چرخبال را دو شرکت «یوروکوپتر» و «ایرباس هلی‌کوپترز» برعهده داشتند و تولید آن در شرکت‌های «امریکن یوروکوپتر» و «ایرباس هلی‌کوپترز» انجام شد.

چرخبال UH-72 نخستین پرواز خود را در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام داد و از سال ۲۰۰۷ تاکنون در عملیات‌های نظامی ارتش آمریکا به صورت فعال مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا نیروی زمینی ارتش آمریکا از این چرخبال به صورت اختصاصی استفاده می‌کرد و پس از گذشت مدتی نیروی دریایی آمریکا نیز به آن مجهز شد.

تاکنون ۳۴۹ دستگاه چرخبال یوروکوپتر UH-72 ساخته شده است که تمامی آنها توسط نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه ساخت هر دستگاه UH-72 معادل ۵٫۹ میلیون دلار محاسبه می‌شود و ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۷ به بعد مدل جدیدتری را برای آن تولید نکرده است.

چرخبال «آرمد اسکات ۶۵۴» که با نام EC654 هم شناخته می‌شود مدل ویژه UH-72 مجهز به سلاح‌های نظامی است از سال ۲۰۰۹ به بعد در عملیات‌های مختلف برای مقابله با دشمن به پرواز درآمد. مدل دیگری از این چرخبال با نام UH-72A در نیروی هوایی ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد که محیط‌های باز و عملیات‌های آسان هوایی از آن استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد این چرخبال برای نیروی هوایی آمریکا وظیفه حمل افراد و وسایل را برعهده دارد.

مدل‌های اصلی این چرخبال که هم‌اکنون به صورت فعال در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان به قرار زیر معرفی کرد:

چرخبال UH-72A لاکوتا: بدون هرگونه سلاح نظامی به کار می‌رود و مدل پیشرفته‌تر EC 145 است
چرخبال UH-72B لاکوتا: مد پیشرفته‌تر UH-72A است؛ مبتنی بر مدل «یوروکوپتر EC145T2» ساخته شده است
چرخبال AAS-72X: به صلاح‌های نظامی مجهز شده است و ارتش آمریکا از آن در عملیات‌های نظامی استفاده می‌کند
چرخبال AAS-72X+: مدل ویژه EC145T2 مجهز به انواع سلاح‌های نظامی است. این چرخبال موتور قدرتمندتری دارد و هر یک از موتورهای آن نسبت به مدل معمولی ۲۰۰ اسب‌بخار توان بیشتر دارند. این چرخبال شیشه کاملا دیجیتالی برای کابین خلبان را شامل می‌شود.

با هم در میهن پست تصاویری دیدنی از یوروکوپتر UH-72 لاکوت را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight]   uh-72a

یک دیدگاه برای “یوروکوپتر UH-72 لاکوت پرنده ای ۶ میلیون دلاری + عکس”

  1. مهدي گفت:

    ایول 👍👍👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.