دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۰۲:۰۰

یک استاد جامعه‌شناس گفت: جاسک از پتانسیل‌های تجاری و گردشگری بسیاری برخوردار است باید زمینه‌های جذب سرمایه و ایجاد انگیزه‌های سرمایه گذاری فراهم…

یک استاد جامعه‌شناس گفت: جاسک از پتانسیل‌های تجاری و گردشگری بسیاری برخوردار است باید زمینه‌های جذب سرمایه و ایجاد انگیزه‌های سرمایه گذاری فراهم شود.

حسین ابوالحسن تنهایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس از جاسک، اظهارکرد: تجربی بودن جامعه شناسی به معنای عددی بودن و ریاضی بودن جامعه شناسی نیست، تجربی بودن جامعه شناسی به معنای حضور در میدان مطالعه است.

وی در خصوص نتایج و شناخت حاصل شده از مناطق بلوچ نشین ایران افزود: این منطقه از پتانسیل‌های تجاری و گردشگری بسیاری برخوردار است که اگر توجه شود برای آبادانی منطقه می تواند بسیار مفید باشد.

تنهایی سواحل بکر و زیبا این منطقه را ظرفیتی مناسب برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دانست و گفت: برای رشد این منطقه یک عنصر اصلی، سرمایه است که باید زمینه‌های جذب سرمایه و ایجاد انگیزه‌های سرمایه گذاری فراهم شود.

این جامعه شناس تفسیری، منطقه جاسک را از نظر نظامی استراتژیک دانست و بیان کرد: طبق شناخت به دست آمده، نیروهای نظامی زیادی در این منطقه زندگی می‌کنند و می توان بدون ایجاد اختلال در این روند نظام توسعه اقتصادی – اجتماعی را در این منطقه فراهم کرد.

تنهایی تصریح کرد: علاوه بر ظرفیت‌های فیزیکی و اقتصادی، این منطقه فرهنگ خاصی دارد که در ساخت و باز تولید ساختار اجتماعی این منطقه مهم است و این فرهنگ خاص، خود می‌تواند به یکی از ظرفیت‌های جذب گردشگری تبدیل شود مواردی مانند پوشاک، موسیقی و ذائقه‌های غذایی این منطقه می تواند برای بسیاری از گردشگران جذاب باشد اما باید در خصوص این پتانسیل برنامه ریزی و سرمایه گذاری شود.

وی در خصوص اینکه این منطقه ساختار طبقاتی خاصی دارد که در بین مردم سلسله مراتبی ایجاد کرده و این در حالی است که آدم و حوا یکسان آفریده شده‌اند و تفاوت طبقاتی بین انسان‌ها نبود چگونه این نابرابری طبقاتی تغییر می کند، گفت: توسعه اقتصادی – اجتماعی زمینه این دگرگونی را ایجاد خواهد کرد با وجود این همه زمینه‌ها اگر این حرکت صورت گیرد تولید کالا و خدمات صورت خواهد گرفت این سازوکار منجر به درآمدزایی برای اقشار مختلف بلوچ و غیر بلوچ خواهد شد و این مسئله منجر به باز تولید و باز توزیع منابع اقتصادی خواهد شد.

وی اضافه کرد: پس از چند نسل جایگاه طبقات دگرگون خواهد شد و این منطقه نیز به واسطه این تعاملات فرهنگی دگرگون خواهد شد و این مسئله به دگرگونی ساختارهای اجتماعی و به طبع تغییر قشربندی اجتماعی خواهد شد.

این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که چه توصیه‌ای برای دولت‌ها در خصوص جامعه بلوچ شرق استان هرمزگان دارید، گفت: یک جامعه شناس مانند پزشک است، پزشک امراض بد را می گوید و جامعه شناس امراض و مسائل و مشکلات جامعه را اما مخاطبان جامعه شناس و پزشک متفاوت است، جامعه شناسان منتقد همیشه مورد تنفر دولت‌ها بوده‌اند به دلیل اینکه کمتر گوش شنوا برای سخنان جامعه شناسان از سوی مسئول وجود دارد.

وی افزود: بسیاری از ساعات جوانان و مردم ما به بطالت می‌گذرد و انگیزه پیشرفت و توسعه هم در آنها کم رنگ شده است اگر این وضعیت استمرار یابد شاهد یک جور فرسایش نیروی انسانی، خصوصاً در جوانان محروم از فرصت‌های زندگی بوجود می آید.

تنهایی گفت: باید اجازه بدهیم که مردم این منطقه خودشان توسعه بخش توریسم و اقتصادی را بر عهده بگیرند تا شاهد تاخیر فرهنگی در این منطقه نباشیم در این شرایط به تدریج وضعیت اقتصادی آنها بهبود پیدا می‌کند و وضعیت فرهنگ هم رشد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه به میزانی که توسعه اقتصادی اتفاق می‌افتد توسعه فرهنگی هم اتفاق خواهد افتاد، اظهارکرد: اگر از جاهای دیگر نیرو بیاوریم، انرژی و پتانسیل آنها از بین می‌رود و این باعث ایجاد شکست و احساس حقارت در بین بومیان خواهد شد، باید برای توسعه اجتماعی – فرهنگی سرمایه گذاری شود و اگر این اتفاق نیفتد باید منتظر افزایش فساد اجتماعی، طلاق و …. باشیم.

این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه ریزی دولت برای توسعه جاسک و تاسیس منطقه آزاد پیش بینی می شود در چند سال آینده جمعیت این منطقه افزایش پیدا کند و تبیین شما از این وضعیت چیست؟ گفت: اگر وضعیت امکانات و فرصت ها این طور باقی بماند این افزایش جمعیت یک فاجعه خواهد بود پس باید زمینه‌های توسعه اجتماعی و گسترش فرصت‌های زندگی صورت گیرد از طرف دیگر این مسئله منجر به مهاجرت کارمندان و کارگران صنایع و خدمات جدید از مناطق دیگر بشود باز مشکلات دیگری فراهم خواهد شد.

تنهایی افزود: اگر این صنایع صرفاً برای استفاده کارگران و کارشناسان فرصت‌های زندگی ایجاد کند یک شکاف اجتماعی عظیمی بین این مهاجرین و ساکنین ایجاد خواهد شد که بومیان با مقایسه خود با این جمعیت مهاجر احساس نابرابری و سرخوردگی بیشتر خواهند داشت بنابراین مشکل از این که هست بیشتر خواهد شد، پس تاسیس منطقه آزاد باید بسیار حساس و مطالعه شود و بر روی پیامدهای اجتماعی و فرهنگی آن هم تفکر و پژوهش شود.

وی با بیان اینکه هرگونه توسعه و حتی ایجاد منطقه آزاد بدون در نظر گرفتن بومیان بلوچ مسائل اجتماعی متعددی را ایجاد خواهد کرد، عنوان کرد: باید با اتکا به بومیان و استفاده از نیروی متخصص و کارگر حرکت کرد اما این حرکت به معنای بستن درها برروی غیر بومیان نیست.

وی در خصوص انجام مطالعه کیفی گفت: متاسفانه کل جامعه دچار کمی گرایی شده‌اند اخیراً برخی از اساتید متوجه این مساله شدند و به سمت تحقیقات کیفی حرکت می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.