پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۴

خبرگزاری ایسنا: رضا بتو در گفت‌و‌گویی، درباره هزینه سرانه افرادی که شب‌ها در گرمخانه‌ها می‌مانند، گفت: شهرداری برای این افراد طی روز و…

خبرگزاری ایسنا: رضا بتو در گفت‌و‌گویی، درباره هزینه سرانه افرادی که شب‌ها در گرمخانه‌ها می‌مانند، گفت: شهرداری برای این افراد طی روز و شب 5 هزار تومان هزینه می‌کند که البته این رقم جدای از هزینه‌های عمرانی و نگهداری مجموعه است که بر عهده شهرداری تهران است.

همه کارتن‌خوابهای شهر و یک بیمارستان

بتو در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره بیماری‌های شایع بین مراجعان به گرمخانه‌ها، گفت: غالب مددجویان تنها یک بیماری‌ ندارند و معمولا از یکی از بیماری‌های عفونی و مسری مانند سل، HIV+، هپاتیت و زخم‌ها و بیماری‌های پوستی رنج می‌برند. البته در بین آنها افرادی هم حضور دارند که سالم هستند و خودمراقبتی می‌کنند.

قائم مقام سازمان رفاه شهرداری در پاسخ به اینکه آیا مددجویان بیمار، شناسایی و دسته‌بندی می‌شوند، گفت: در حال حاضر برنامه‌ای برای تشخیص و شناسایی بیماران مبتلا به HIV+ یا هپاتیت نداریم چرا که این موضع در ابتدای امر حساسیت زیادی را بین خود این افراد ایجاد می‌کند و واکنش‌هایی در پی دارد. ضمن اینکه تکلیف قانونی در این زمینه نداریم و این کار را اخلاقی نمی‌دانیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در سامانسرای لویزان که زنان در آن حضور دارند، هم زن باردار حضور دارد و هم زن مبتلا به ایدز، هرچند تعداد آنها زیاد نیست اما تفکیکی صورت نمی‌گیرد و معمولا مددکارها از لا‌به‌لای صحبت‌ها و مشاوره‌های این افراد از بیماری و حتی رفتارهای آسیب‌زای این زنان و آگاه می‌شوند.

وی درخصوص درمان این بیماران، گفت: هر سال مبالغ هنگفتی را در سامان‌سراها و مددسراها برای درمان این بیماران هزینه می‌کنیم. قاضی دادگاه برای افراد بی‌خانمانی که بعضا دچار بیماری هستند، رای درمان صادر می‌کند و شهرداری تهران نیز با وجود اینکه در این زمینه تکلیف قانونی ندارد، پیگیر درمان این افراد است.

بتو در پاسخ به اینکه آیا بیمارستان‌ها در این زمینه با شهرداری همکاری می‌کنند، گفت: تنها بیمارستانی که با ما همکاری می‌کند، بیمارستان امام حسین (ع) است و سایر بیمارستان از این همکاری سرباز می‌زنند و این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. یکی از مهمترین مشکلات انتقال این بیماران از گرمخانه‌های نقاط مختلف شهر مانند اسلامشهر، لویزان، خاوران و بهمن به بیمارستان امام‌حسین (ع) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.