دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۱

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه ، ˈهوشنگ اظهریˈ افزود: ایجاد فضای علمی در دستگاه قضایی ناشی از ایجاد افکار نو در سیستم…

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه ، ˈهوشنگ اظهریˈ افزود: ایجاد فضای علمی در دستگاه قضایی ناشی از ایجاد افکار نو در سیستم است و این موضوع گامی رو به جلو محسوب می شود.

وی ادامه داد:در این مسیر کار بیشتری لازم است و باید فضا را به سمتی ببریم که ارتقای کیفی مشهود تر شود.

اظهری با بیان اینکه در هر دوره ای سیاست ها با تغییرات مدیریتی عوض می شود، گفت: بهتر است نقشه راه و سیاست های راهبردی اتخاذ شود تا با تغییر مدیریت ها ، سیاست ها تغییر نکند بلکه سیاست های راهبردی محقق و اعمال شود.

وی همچنین در ادامه با اشاره به استقلال قاضی در نظام حقوقی کشورمان یادآور شد: مطابق قانون ،قضات مستقل اند و قضات باید استقلال قضایی خود را به دور از تاثیرات، ملاحظات سیاسی و صلاحدید نهادهای مختلف حفظ و فارغ از کلیه فشارها با عقل سلیم و منطبق با قانون عمل کنند.

به گفته اظهری ،کثرت پرونده های قضایی را می توان از جمله فشارهای وارد بر سیستم قضایی دانست و گفت: آمار بالای پرونده های قضایی سبب فرسودگی و از سویی اعمال فشار بر مجموعه دستگاه قضایی است.

وی خاطرنشان کرد: در مواردی این فشارها استقلال قضایی را می تواند خدشه دار کند که البته به نظر می رسد دستگاه قضایی با علم بر این موارد اقداماتی را انجام داده است ولی تاحصول به نتیجه نهایی باید از تلاش و حرکت باز نماند.

این حقوقدان اضافه کرد: دستگاه قضایی که با عملکرد شفاف، عادلانه و قاطع عدالت را در جامعه اجرا و نهادینه می کند بهترین عملکرد را دارد که می تواند به ایجاد آرامش و امنیت در جامعه منجر شود.

اظهری درباره وضعیت پیشگیری از وقوع جرم نیز گفت : مبحث پیشگیری مسئله ای وسیع و فراقوه ای بوده که اگر صحیح و اصولی اجرا شود زمینه ارتکاب و وقوع بسیاری از جرایم از بین می رود ضمن اینکه اجرای عدالت و قانون بهترین نوع پیشگیری است.

وی همچنین در پایان درباره کاهش جمعیت کیفری ، افزود:در جهت کاهش جمعیت کیفری باید به سمت اشتغال زایی و ایجاد فضای اقتصادی سالم حرکت کرد و از آنجا که میزان جمعیت کیفری ارتباط مستقیمی با ایجاد امنیت دارد باید با پیشگیری از وقوع جرم و با بررسی علل و عوامل جرم زمینه ارتکاب را کاهش داد.

اجتمام (1)**9022*1580

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.