پنجشنبه، ۲۶ تیر ۹۳ - ۱۱:۱۸

ˈماشاالله صادقیˈ روز پنجشنبه در حاشیه ˈنشست آموزش خانواده های آسیب دیده از اعتیادˈ طی گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:…

ˈماشاالله صادقیˈ روز پنجشنبه در حاشیه ˈنشست آموزش خانواده های آسیب دیده از اعتیادˈ طی گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: خانواده ها پیشگام و بسترساز مهم پیشگیری از اعتیاد هستند و وظیفه بسیار خطیری در این زمینه بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده ها از آگاهی و دانش کافی در خصوص پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر برخوردار نیستند، گفت: باید با برگزاری دوره ها و همایشهای آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی های این قشر گام برداشت و سطح ایمنی آنان را افزایش داد.

وی افزود: باید راهکارهای موثر فرزندپروری و آگاهی های خانواده ها نسبت به عوامل موثر در پیشگیری از اعتیاد فرزندانشان به مواد مخدر و آسیبهای آن در ابعاد مختلف و نقش خانواده و جامعه در این زمینه برای والدین تشریح و تبیین شود.

صادقی گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی با هدف آموزش، حساس سازی و ارتقای آگاهی های خانواده ها نسبت به پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر دوره ها و همایشهای آموزشی را برای اقشار مختلف و از جمله خانواده ها برگزار می کند.

یک روانپزشک و مشاور خانواده نیز در این نشست تاثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه افراد را از مولفه های مهم در پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر دانست.

دکتر ˈمرتضی وهاب زادهˈ گفت: بسیاری از عادتهای اشخاص در زمینه های گوناگون از جمله اعتیاد در ضمیر ناخودآگاه اشخاص شکل می گیرد.

وی اظهار کرد: ضمیر ناخودآگاه از گستردگی و نفوذ پذیری بیشتر نسبت به ضمیر خودآگاه افراد برخوردار است و به همین دلیل اشخاصی که به یک عادت و به خصوص مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند بعد از ترک اعتیاد باز هم در برخی موارد به سوی این مواد خانمانسوز گرایش می یابند.

این روانپزشک گفت: لذا برای تاثیر گذاری بر ضمیر ناخودآگاه افراد باید به نوعی با ارایه تصاویر و مستنداتی از آسیبهای اعتیاد به مواد مخدر، افراد معتاد را به سوی ترک اعتیاد ترغیب کرد.

دکتر وهاب زاده افزود: اختلافات و تنشها و درگیری های بین والدین بر کودکان سه الی هفت سال تاثیر منفی بسیار و تصویر مخدوشی بر اذهان آنان می گذارد و این مساله موجب می شود اشخاص در سنین جوانی و بزرگسالی به سوی معضلاتی نظیر اعتیاد به مواد مخدر و کارهای خلاف گرایش یابند./3

7490/664

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.