یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۲

به گزارش خبرنگار ایرنا، فریدون فرقانی، عصر شنبه در جلسه هیات تجاری استان گوانگ دونگ چین با اعضای اتاق بازرگانی فارس در شیراز…

به گزارش خبرنگار ایرنا، فریدون فرقانی، عصر شنبه در جلسه هیات تجاری استان گوانگ دونگ چین با اعضای اتاق بازرگانی فارس در شیراز افزود: اتاق بازرگانی فارس حدود دو هزار عضو دارد که بسیاری از فعالان اقتصادی این اتاق با کشور چین مراودات تجاری دارند.

وی ادامه داد: با توجه به ارتباط تجاری خوب بین ایران و چین، ما نیز خواستار ارتباط هرچه بیشتر بین فعالان اقتصادی فارس با فعالان اقتصادی استان گوانگ دونگ هستیم.

فرقانی پیشنهاد داد :به منظور برقراری ارتباط هرچه بیشتر بین فعالان اقتصادی دو استان، یک کمیته ای برای فراهم کردن شرایط این ارتباط تشکیل شود.

وی اضافه کرد: بی تردید هر دو استان فارس و گوانگ دونگ دارای امکانات و ظرفیت هایی هستند که می تواند منافع دو طرف را فراهم کند.

استان گواندونگ به مرکزیت شهر گوانگژو در جنوب کشور چین واقع شده و پر جمعیت ترین و ثروتمند ترین استان این کشور است.

حجم تجارت خارجی این استان پارسال بیش از یک هزار میلیارد دلار بوده که این رقم بیانگر حدود 26 درصد تجارت خارجی چین است و در مجموع این استان سالانه یک چهارم صادرات کشور چین را به خود اختصاص داده است.

این استان از نظر تولید ناخالص داخلی نیز جایگاه قابل توجهی در بین سایر استان های کشور چین دارد.

ازشهرهای مهم استان گوانگ دونگ، شهر گوانجو (قطب تجاری چین) ، شهرشن جن (بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی و مرکز فناوری اطلاعات (IT) چین و شهر جوهای (یکی از مناطق مهم ویژه اقتصادی چین) است.

استان گوانگ دونگ چین به سبب برگزاری همایش ها و نمایشگاه های بزرگ و تردد و حضور اکثر تجار بزرگ جهان دارای شهرت جهانی است و همچنین این استان بیشترین آمار گردشگر را به خارج از کشور دارد.

ک/2678/ 667 ** 1917

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *