سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۱۶

نادر سلطانیان روز سه شنبه در همایش یک روزه بهره برداران کشاورزی آذربایجان غربی افزود: با توجه به اشتغال 20 تا 25 درصدی…

نادر سلطانیان روز سه شنبه در همایش یک روزه بهره برداران کشاورزی آذربایجان غربی افزود: با توجه به اشتغال 20 تا 25 درصدی مردم کشور در بخش کشاورزی هم اکنون فقط 1.5 درصد از دانش آموزان دوره متوسطه در رشته های مرتب با کشاورزی تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: همچنین سهم این بخش در آموزش عالی کشور نیز تنها شش درصد و در آموزشهای علمی کاربردی نیز سه درصد است.

سلطانیان ادامه داد: در بخش کشاورزی دو دسته مخاطب داریم که مخاطب اول بهره برداران فعلی و دومین دسته مخاطب بهره برداران آینده هستند.

وی گفت: در سیاستهای کلان کشوری و حتی در بخشهای پایین تر در دستگاه هایی چون آموزش و پرورش، ادارات فنی و حرفه ای، تشکلها و غیره باید برای ارتقا توان علمی و آموزشی بهره برداران فعلی تلاش شود.

وی گفت: در بخش کشاورزان آینده نیز ما سالانه 70 هزار نفر خروجی از این بخش کشاورزی داریم که هیچ هرم سنی و اطلاعات تحصیلی و محدودیت برای آنها وجود ندارد.

سلطانیان افزود: وظیفه فعلی ما کمک به کشاورزی آینده و تسهیل مسیر می باشد که نیازمند هماهنگی دستگاه ها برای ارتقای سطح آموزشها و تعداد بهره برداران در بهره مندی از این آموزشها هستیم.

وی گفت: ما نباید خودمان را در بخش یافته های کشاورزی محدود به یافته های داخلی کنیم و در این زمینه نباید از دستیابی به دانش خارجی عقب بمانیم.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: لازم است تا بهره برداران و تولیدکنندگان تفکیک و تقسیم بندی شوند و باقی بهره برداران را نیز تا رسیدن به سطح افراد برتر آموزش داد.

اسماعیل کریم زاده افزود: باید در راستای ارتقای راندمان تولید و بهره وری در بخش کشاورزی به استفاده بهینه از منابع آبی، نهاده ها، تکنولوژی های نوین و غیره توجه ویژه ای داشت.

این مراسم در مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و با حضور مسوولان ترویج جهاد کشاورزی استان بر گزار شد.

آذربایجان غربی استانی کشاورزی است که 35 درصد مردم آن به کشاورزی اشتغال دارند.

7125/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *