چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۹

به گزارش ایرنا، ˈتوشی سوکی کاواچیˈ روز سه شنبه در همایش روز جهانی پناهنده در مشهد، افزود: من به عنوان نماینده کمیساریای عالی…

به گزارش ایرنا، ˈتوشی سوکی کاواچیˈ روز سه شنبه در همایش روز جهانی پناهنده در مشهد، افزود: من به عنوان نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، سخاوت و بخشندگی کشورهای مهاجر پذیر و ارایه خدمات به این قشر که مجبور به ترک دیار خود شده اند را ستایش می کنم.

وی گفت : روز جهانی پناهنده موقعیتی است که افراد با جمع شدن در کنار یکدیگر نظرات خود را در این خصوص بیان کنند و جامعه جهانی با سختی های پناهندگان که سرزمین و وطنشان را ترک کرده اند، آشنا شوند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: برای نخستین بار در جهان، کسانی که به ایران پناهنده شده اند تسهیلات بیمه ای دریافت می کنند.

محمد عجمی افزود: این تسهیلات در قالب صدور کارت خدمات بیمه ای و با همکاری بیمه آسیا و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ارایه می شود.

وی گفت: از 35 میلیون نفر جمعیت پناهنده دنیا که انواع جا به جایی اجباری را در بیرون و خارج از مرزها تجربه می کنند نزدیک به یک میلیون پناهنده ثبت نام شده در ایران وجود دارد.

او افزود: البته تعداد اتباع خارجی مقیم در ایران بیش از این تعداد است و رقم یاد شده تنها رقم پناهندگانی است که به شکل قانونی در ایران مقیم هستند.

وی گفت: ایران، دومین کشور پناهنده پذیر دنیا و بزرگترین آنها می باشد که در شرایط دشوار جنگ و فشارهای اقتصادی و تنها در سایه آموزه های دینی آغوش خود را به روی پناهندگان گشوده است.

او افزود: پناهندگان مقیم ایران که بیشترشان از کشور افغانستان و عراق هستند زندگی آرامی را در کنار مردم ایران تجربه می کنند و از فضاهای فرهنگی و آموزشی ایران بهره می برند و نظام جمهوری اسلامی نیز به نیازها و توانمندیها و ظرفیتهای آنها توجه خاص دارد.

وی گفت: با گذشت بیش از سه دهه از میزبانی ایران از اتباع افغانستان و عراق و در شرایطی که اوضاع داخلی این کشورها تغییر کرده، لازم است دولت های این کشورها در کنار جامعه جهانی در ساخت سرپناه و اشتغال برای مهاجران خود کمک و مساعدت بیشتری کرده و زمینه را برای بازگشت اتباع کشورشان فراهم سازند.

این آیین که با مشارکت تشکل ها و مجموعه های فرهنگی، ورزشی مهاجران افغانستان در مشهد برگزار شد شامل بخشهای متنوعی همچون بازدید از نمایشگاه توانمندی تشکلهای افغان، اجرای تئاتر و اجرای نمایش فنون رزمی بود.

1922/659/ 3404

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.