پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۹

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر ۱+۵ نیاز‌هایی چون تامین ۱۹۰ هزار سو را نپذیرد، ما فوراً به عقب بازگشته و…

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر ۱+۵ نیاز‌هایی چون تامین ۱۹۰ هزار سو را نپذیرد، ما فوراً به عقب بازگشته و فعالیت‌های خود را از سر خواهیم گرفت که مهمترین این فعالیت‌ها، آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد است.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به تامین حقوق ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی با ترسیم خطوط کلی نیازهای هسته‌ای، در حقیقت به زیاده‌خواهی‌های ۱+۵ پاسخ قاطع دادند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرموند که ایران به ۱۹۰ هزاز سو در بحث غنی سازی نیاز دارد، تاکید کرد: آنچه مقام معظم رهبری درباره نیاز ایران به ۱۹۰ هزار سو (swu) فرمودند، در حقیقت کف مطالبات ایران در مذاکرات هسته‌ای است و طبیعی است که کشورمان به بیش از ۱۹۰ هزار سو نیز نیاز دارد اما به تامین این مقدار سو، رضایت دارد.

بروجردی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس، دولت موظف است ۲۰ هزار مگاه وات برق هسته‌ای از نیروگاه بوشهر بهره‌برداری کند، تاکید کرد: این مقدار برق هسته‌ای از نیروگاه بوشهر، نیازمند سانترافیوژ‌های قابل توجهی است که باید در مذاکرات لحاظ شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را مطابق قوانین و مقررات آژانس دنبال کرده و از حقوق هسته‌ای خود مطابق NPT صرف‌نظر نخواهد کرد»، به برخی اظهارات درباره سایت فردو اشاره کرد و گفت: اینکه می‌گویند برخی فعالیت‌های ما از فردو به دیگر سایت‌ها منتقل شود، سخنی بسیار مضحک، غیرمنطقی و غیرقابل قبول است؛ آن‌ها می‌دانند که فردو از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار است و بر همین اساس به این سایت حساس شده‌اند که این هم نشانگر بی‌صداقتی غرب در مذاکرات است.

بروجردی در پایان با توصیه به ۱+۵ برای احترام به حقوق هسته‌ای ملت ایران، گفت: اگر ۱+۵ حقوق ایران را نادیده بگیرند و نیاز‌هایی چون تامین ۱۹۰ هزار سو را نپذیرند، ما فوراً به عقب بازگشته و فعالیت‌های خود را از سر خواهیم گرفت که مهمترین این فعالیت‌ها، آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.