پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۷

ˈداوود کشاورزیانˈ روز پنجشنبه در جریان بازدید از پایانه مرزی شهرستان آستارا به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینک 24 پایانه مرزی فعال در…

ˈداوود کشاورزیانˈ روز پنجشنبه در جریان بازدید از پایانه مرزی شهرستان آستارا به خبرنگار ایرنا گفت: هم اینک 24 پایانه مرزی فعال در کشور داریم که برخی از آنها نیازمند انجام عملیات عمرانی هستند.

وی فضای فیزیکی سالن مسافری پایانه مرزی آستارا را ناکافی و کم حجم عنوان کرد و افزود: برخی از پابانه های مرزی کم مسافر، دارای سالن های وسیع بوده و برخی از پایانه های مرزی از جمله آستارا با تعداد مسافران ایرانی و خارجی تردد کننده پرشمار، فاقد سالن مسافری بزرگ و مناسب هستند.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد سالن های متناسب با حجم مسافر در پایانه های مرزی کشور اظهار کرد: اعتبار اختصاص یافته برای تکمیل و اجرای طرح های زیربنایی پایانه های مسافری هزینه می شود.

وی از اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار برای پایانه مرزی آستارا خبر داد و گفت: بخشی از این اعتبار صرف جابجایی پاسگاه مرزی شده و بخشی نیز برای محوطه سازی پایانه مرزی آستارا اختصاص می یابد.

وی همچنین افزود: عملکرد مرزهای جاده ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می دهد که مرز بازرگان با 24 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای دوغارون با 21 درصد و آستارا با 12 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

وی ایجاد بستر لازم جاده ای برای تسهیل ورود و خروج اتباع ایرانی و خارجی از مرزهای کشور را جزو وظایف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور ذکر کرد و ادامه داد: با ایجاد زیرساخت های لازم می توان از معطلی مسافران، بازرگانان و رانندگان در مرزها جلوگیری کرد.

وی در ادامه بیان کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان یک سرمایه بزرگ ملی و همچنین سیاستگذاری در بخش حمل و نقل جاده ای که بیش از 90 درصد جابجایی مسافران و حمل و نقل کالا را بر عهده دارد، در حال خدمات رسانی به هموطنان است و بخش خصوصی در این راستا همراهی بسیار خوبی را با دولت دارد.

کشاورزیان فعالیت حدود 600 هزار راننده حرفه ای با به کار گیری 390 هزار دستگاه انواع کامیون و چهار هزار و 200 شرکت در بخش حمل و نقل کالا را بسیار مهم برشمرد و افزود: دو هزار و 500 شرکت حمل و نقل مسافری با 90هزار دستگاه انواع وسیله نقلیه و حدود 200 هزار راننده حرفه ای نیز امر جابجایی هموطنان را در سفرهای بین شهری بر عهده دارند.

نماینده مردم شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این سفر خواستار توسعه ظرفیت مسافری پایانه مرزی آستارا از 300نفر به سه هزار و 500 نفر شد.

ˈصفر نعیمی رزˈ در جلسه بررسی مشکلات زیرساختی حوزه راهداری و پایانه مرزی آستارا گفت: سالن مسافری پایانه مرزی آستارا دو دهه قبل و تنها برای پذیرش روزانه 300 مسافر ایرانی و خارجی ساخته شده ولی هم اینک روزانه بالغ بر سه هزار نفر از این سالن استفاده می کنند.

وی با اشاره به محدود بودن فضای فیزیکی سالن و ساختمان اداری پایانه مرزی آستارا افزود: تجمع مسافران در سالن مسافری پایانه مرزی در شرایط آب و هوایی پربارش و گرم سال زیبنده کشورمان نیست و باید سالن های بزرگ با امکانات لازم برای پذیرش این میزان مسافر ایرانی و خارجی در دروازه مرزی آستارا فراهم و ایجاد شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم از تردد سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از مرز آستارا خبر داد و ایجاد زیرساخت های لازم برای خدمات رسانی به این میزان مسافر داخلی و خارجی را ضروری دانست.

وی در ادامه با اشاره به تردد روزانه بالغ بر 300 دستگاه کامیون در پایانه بار و توقفگاه کامیونهای صادراتی آستارا ، خواستار احداث تقاطع غیرهمسطح توسط سازمان راهداری کشور در این محل شد و گفت: تردد این تعداد کامیون در دو کیلومتری شهر آستارا و در جاده دوبانده آستارا به تالش مخاطراتی دارد و باید این تقاطع غیرهمسطح در محل ورودی پایانه بار آستارا احداث شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان حمل و نقل جاده ای کشور در جریان سفر به شهرستان مرزی بندر آستارا از پایانه بار و پایانه مرزی شهرستان آستارا بازدید کرد و در جریان این بازدید نسبت به تامین اعتبار برای محوطه سازی پایانه مرزی قول مساعد داد.

پایانه مرزی شهرستان آستارا هم اینک روزانه به 300 دستگاه کامیون صادرات و ترانزیت و نیز به سه هزار نفر اتباع ایرانی و آذری تردد کننده در مرز آستارا خدمات قانونی ارائه می کند.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین پیش از سفر به آستارا از یازده کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت – قزوین، حد فاصل رودبار- منجیل، تعریض جاده اصلی رودبار- منجیل ، محور ارتباطی سنگر-کوچصفهان و محورهای مواصلاتی حوزه ارتباطی رشت ،انزلی و رودبار بازدید و راهکارهای لازم برای شتاب در عملیات و رفع موانع اجرایی آن ارائه کرد. ک3

535/ 603/508

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.