سه شنبه، ۰۶ خرداد ۹۳ - ۰۵:۳۸

پژوهشگران  در انستیتو مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی سنگاپور گونه ای نانو ژل را درست  کرده اند که  اثر فوق العاده عالی در التیام…

jele sukhteghi یک ژل منحصربفرد که زخم های سوختگی را سریع خوب میکند

پژوهشگران  در انستیتو مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی سنگاپور گونه ای نانو ژل را درست  کرده اند که  اثر فوق العاده عالی در التیام زخم های درجه دوم و سوم سوختگی داشته است. این ماده از گونه ای هیدروژل پپتیدی درست شده که مثل یک داربست کارکرده و می گذاردتا سلول ها داخل آن بزرگ شوند. زمانی که آب به این داربست افزوده میشود پپتیدها به همدیگر وصل شده و فیبرهایی را تشکیل میدهند و این فیبرها سبب میشوند تا آب داخل ژل انبار شود.

این خصوصیات موجب میشوند تا این ماده در عین متخلخل بودن مرطوب هم بماند و این رطوبت رشد سلول ها را تسهیل میکند. این ژل نسبت به مواد سیلیکونی که در حال حاضر برای تسهیل روند بهبودی سوختگی های پوستی بکار برده میشوند بسیار موثرتر بوده است.

گرچه مطالعات بر روی این ماده هنوز در مراحل آزمایشات حیوانی است ولی نتایج بررسی ها بسیار امیداوار کننده است. در مطالعات انجام شده این هیدروژل توانسته است زخم سوختگی را در مدت دو هفته ببندد در حالیکه در همین زمان پوشش های سیلیکونی تنها ۶۳ درصد زخم را بسته اند.

منبع-http://www.iranorthoped.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.