پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۹

مدیرکل آمار سازمان ثبت احوال کشور گفت: میانگین سن ازدواج در دختران و پسران ایرانی افزایش یافته به طوری که ۵ میلیون و…

مدیرکل آمار سازمان ثبت احوال کشور گفت: میانگین سن ازدواج در دختران و پسران ایرانی افزایش یافته به طوری که ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار زن در سن ازدواج هستند اما هرگز ازدواج نکرده‌اند.

به گزارش فارس، محزون در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد، گفت: ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در بهترین شرایط انجام شد اما نیاز به کاری مستمر و منسجم دارد و تک بخشی به ثمر نخواهد نشست.

وی ادامه داد: طبق روند 50 سال گذشته اوج موالید در سال 65 بوده است و به صورت طبیعی متأثر از شرایط توسعه یافتگی، کاهش باروری آغاز شده بود.

وی ادامه داد: سال 67 با قانون اول برنامه و سال 69 سیاست‌های قانون تنظیم خانواده و محرومیت فرزند چهارم به بعد تصویب شد و فرزند کمتر زندگی بهتر به راه افتاد و سازمان‌های بین‌المللی کمک کردند تا نرخ باروری کاهش یابد.

محزون ادامه داد: اما این اصرار نیاز کشور نبود و به شکل افراطی برای تنظیم خانواده تصمیمات گرفته شد به طوری که پوشش تنظیم خانواده مورد نیاز شرایط آن موقع نبوده است.

مدیر کل آمار سازمان ثبت احوال کشور گفت: عقیم‌سازی و دریافت خدمات پیشگیری از باروری مورد نیاز کشور نبود و استمرار آن بسیار اشتباه بود، اکنون سایت‌های خارجی حرکت کشور را برای افزایش جمعیت، پوچ‌گرایانه می‌دانند اما ما می‌دانیم در چه شرایطی قرار داریم و سؤال اینجاست چرا اکنون سازمان‌های بین‌المللی به کمک ما نمی‌آیند.

محزون گفت: در چند سال اخیر رشد موالید حدود 1.4 درصد با بوده و اکنون یک میلیون و 471 هزار و 834 موالید در سال 92 به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: افزایش نسبی موالید در استان‌های کشور وجود داشته اما در دو استان خراسان رضوی با رشد 7.9 درصد و سیستان و بلوچستان با رشد 7.3 درصد بیشترین رشد موالید را داشته‌اند بنابراین باید به تفاوت‌های منطقه‌ای برای افزایش جمعیت دقت کرد.

وی با اشاره به دو سرشماری انجام شده طی 5 سال گفت: سهم جمعیت جوان 15 تا 29 ساله از 35.4 به 31.5 درصد کاهش یافته است بنابراین در یک قدمی سالمندی قرار گرفته‌ایم.

وی همچنین در مورد سن باروری زنان گفت: در سال ۶۵ حدود 10 میلیون و 500 هزار نفر از زنان کشور در سن باروری بودند که اکنون به 23 میلیون و 300 هزار نفر رسیده‌اند در حالی که نرخ موالید به نصف رسیده است.

مدیر کل آمار سازمان ثبت احوال کشور گفت: در حال حاضر 11 میلیون و 240 هزار نفر در سن ازدواج قرار دارند اما ازدواج نکرده‌اند.

محزون ادامه داد: 86 درصد مردان در سن 20 تا 34 سالگی ازدواج می‌کنند و 85 درصد زنان در سنین 15 تا 29 سالگی در کشور ازدواج می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین 5 میلیون و 570 هزار مرد و 5 میلیون و 670 هزار زن در سن ازدواج قرار دارند اما هرگز ازدواج نکرده‌اند.

محزون گفت: مردانی که بیش از 35 سال سن دارند و با تأخیر ازدواج مواجه شده‌اند 320 هزار نفر هستند و زنانی که حد فاصل 29 تا 49 سال هستند و ازدواج نکرده‌اند 980 هزار نفر هستند.

وی گفت: این آمار مربوط به جمعیتی است که هرگز ازدواج نکرده، از سن ازدواج عبور کرده‌اند و تجرد قطعی در کمین آنها قرار دارد.

مدیر کل آمار سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: افراد 50 سال به بالا در کشور که هرگز ازدواج نکرده‌اند 62 هزار مرد و 90 هزار زن هستند.

وی در مورد میانگین سن ازدواج گفت: در سال 90، حدود 26.7 سال میانگین سن ازدواج در مردان و 23.4 سال میانگین سن ازدواج در زنان بوده که در سال 92 این آمار در مردان 27.8 سال و در زنان 23.1 بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.