جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۶

درتحقیقی که  برروی ۶۱۴ شخص مبتلا به بیماری قند خون بالا نشان داده شد که میانگین هر ده سال ابتلا به دیابت سبب…

magz diabet 2 سال پیرتر شدن مغزهمراه با ده سال ابتلا به دیابت

درتحقیقی که  برروی ۶۱۴ شخص مبتلا به بیماری قند خون بالا نشان داده شد که میانگین هر ده سال ابتلا به دیابت سبب کاهش اندازه مغز می گردد که برابر با ۲ سال پیرتر شدن مغز است.

محققین دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی پرفسور Bryanبروی بیماران شرکت کننده در پژوهش Accord- MINDمطالعات خود را انجام دادند. تمام این بیماران  به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند و به طور متوسط ۶۲ سال سن داشتند. هشتاد درصد از شرکت کنندگان به فشارخون بالا مبتلا بودند وحدود یک چهارم از این افراد به بیماریهای قلبی عروقی (۲۶ درصد) مبتلا بودند.

 دانشمندان نشان دادند هر چه مدت ابتلا به دیابت طولانی تر باشد حجم بیشتری از مغز در مقایسه با ارقام  تعیین شده برای افراد غیر دیابتی  کاهش می یابد. نتایج نشان داد به ازاء هر ده سال ابتلا به دیابت از حجم ماده ی  خاکستری به مقدار ۴٫۲۸سانتی متر مکعب کاسته می شود.

همچنین هر میزان خون ناشتا FPEبالاتر باشد حجم ماده ی خاکستری بیشتر کاهش می یابد.

پیش بینی می شود ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر یا ۲٫۸میلی مدل درلیتر تفاوت درمیزان قند خون ناشتای پلاسما( FPG)سبب کاهش ۲٫۶۵سانتی متر مکعب  از حجم ماده ی خاکستری درکل مغز می شود.

 محققان اظهار داشتند تغییرات  شناختی که به عنوان  نتیجه ای از ابتلا به دیابت نوع ۲ مطرح است بیشتر به  دلیل  آسیب های عصبی است (همانطور که در بیماری آلزایمر اتفاق می افتد ) تا فقدان  خونرسانی به مغز که بعنوان زوال عقل عروقی شناخته می شود.

 این تحقیق نشان داد که در یک فرد متوسط مبتلا به دیابت نوع ۲، دیابت سبب تسریع کاهش حجم مغز می شود، واقعیت این است که کاهش قندخون  ناشتا موجب کاهش سرعت کوچک شدن مغز می شود بنابراین  تغییر شیوه ی زندگی بروشی صحیح و سختگیرانه می تواند کاهش حجم مغز را به حداقل برساند.

منبع-http://diabetestma.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.