یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۴

وقتی نام ورزش می‌آید، طیف گسترده‌ای از انواع فعالیت‌های جسمانی را شامل می‌شود که البته در کنار این گستردگی، هزینه‌هایی را هم به…

وقتی نام ورزش می‌آید، طیف گسترده‌ای از انواع فعالیت‌های جسمانی را شامل می‌شود که البته در کنار این گستردگی، هزینه‌هایی را هم به همراه دارد اما پیاده روی را می‌توان تنها ورزش بدون هزینه و البته با تاثیر گذاری بالا دانست.

دکتر محمدتقی حولی ساز، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پیاده روی زمانی تاثیر گذار است که درست و اصولی انجام گیرد و هر راه رفتنی را نمی‌توانريال پیاده روی نامید.

پیاده روی که بین ۱تا۳ کیلومتر در ساعت انجام می‌شود، پیاده روی ملایم و آرام است.

اگر سرعت پیاده روی بین ۳-۵ کیلومتر در ساعت باشد، متوسط و سرعت بالای ۵ کیلومتر در ساعت را پیاده روی تند که شبیه دویدن است، می‌دانند.

وی ادامه داد: یک پیاده روی صحیح و اصولی، نیازمند رعایت چند نکته است از جمله این نکات، انتخاب کفش و پوشش مناسب برای پیاده روی است، همچنین سطح پیاده روی بهتر است، مسطح و بدون شیب باشد.

نکته بعدی و بسیار مهم در پیاده روی این است که فقط نیت پیاده روی داشته باشیم، حمل کالسکه، تماشای ویترین مغازه‌ها و صحبت کردن حین پیاده روی، باعث کاهش تمرکز در پیاده روی شده و اثر بخشی آن کاهش می‌یابد.

این متخصص طب فیزیکی گفت: بهتر است شروع پیاده روی آرام باشد و بتدریج سرعت آن را افزایش داد و حداقل ۳۰دقیقه با سرعت ثابت ادامه داد و بعد به تدریج سرعت را کم کرد.

بهترین زمان برای پیاده روی در روزهای هوای پاک و در اوایل صبح و یا هنگام عصر و یا اوایل شب است که وضعیت آب و هوایی بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *