دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۰

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: آبخیزداری بهترین راه برای جلوگیری از بروز سیلاب است. به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری…

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: آبخیزداری بهترین راه برای جلوگیری از بروز سیلاب است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی موسی صابری در بازدید از پروژه پخش سیلاب گرمه گفت: عملیات اجرایی پروژه پخش سیلاب ایور از سال 87 آغاز شد.

وی افزود: از سال 87 تا 92، 27 میلیارد و 725 میلیون ریال برای این پروژه مصوب شد که در مجموع 17 میلیارد و 950 میلیون ریال آن تاکنون تخصیص یافته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه افزود: آبخیزداری نه تنها به عنوان یکی از شیوه‌های حفاظت آب و خاک بلکه باعث مهار و پخش سیلاب و کاهش اثرات مخرب سیل و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

محمد اکبرپور اجرای عملیات مکانیکی آبخیزداری را شامل؛ احداث سیل بندهای خاکی، عملیات گابیون‌بندی، خشکه‌چینی، چپربندی و سنگی ملاتی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی از جمله بذرپاشی، کپه‌کاری، بانکت‌ بندی، نهال­کاری، حفاظت و قرق و مدیریت چرا از سازنده‌ترین راهکارها برای کنترل سیل و رسوب و حفاظت از خاک استان است.

وی در ادامه حوضه‌های آبخیز استان را شامل؛ سه حوضه آبخیز اصلی، حوضه آبخیز اترک، کالشور و گرگان‌رود عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *