پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۱۰:۰۲

‌رییس مرکز پیوند عضو بیمارستان گلستان اهواز گفت: هر چند متاسفانه میزان مرگ مغزی بیماران به واسطه تعداد بالای تصادف در خوزستان زیاد…

‌رییس مرکز پیوند عضو بیمارستان گلستان اهواز گفت: هر چند متاسفانه میزان مرگ مغزی بیماران به واسطه تعداد بالای تصادف در خوزستان زیاد است، اما اهدای عضو در این استان نسبت به دیگر نقاط کشور کمتر است.

دکتر امین بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) -منطقه خوزستان- با بیان این که امکان پیوند کبد در اهواز میسر شده است، اظهار کرد: شرایط، امکانات و تجهیزات لازم برای انجام پیوند کبد در اهواز آماده شده، اتاق عمل مهیا‌ست و از لحاظ پرسنل، نیروی انسانی و پزشک نیز کمبودی وجود ندارد، ولی مشکلی که وجود دارد، این است که در خوزستان با کمبود اهدای اعضاء روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: اهدای عضو بیماران دچار مرگ مغزی در استان خوزستان بسیار پایین است. در سال 91 از 200 بیمار مرگ مغزی، تنها 4 مورد اهدای عضو داشتیم و در سال گذشته 18 مورد. در 6 ماهه نخست امسال نیز تنها 8 مورد اهدای عضو در بیمارستان گلستان اهواز انجام شد که آمار بسیار کمی است.

رییس مرکز پیوند عضو بیمارستان گلستان اهواز گفت: مرگ مغزی، مرگی غیرقابل برگشت است و با کما فرق دارد. کسی که مرگ مغزی می‌شود، دچار مرگ قطعی شده است.

بحرینی افزود: بیمارانی که به دلیل تصادف یا هر دلیل دیگری دچار مرگ مغزی می‌شوند، دیگر باز نمی‌گردند و تنها چند ساعت وقت داریم تا اهدای عضو انجام شود و از اعضای این بیماران در جهت نجات بیماران نیازمند استفاده کرد، پس از گذشت این زمان اندک، اعضایی مانند کلیه‌ها و کبد فاسد و غیرقابل پیوند می‌شوند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر بیماران نیازمند پیوند اعضاء برای درمان به شیراز یا اصفهان سفر می‌کنند. با توجه به میسر شدن شرایط پیوند کبد در اهواز‌ ضروری است که در زمینه اهدای عضو فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

رییس مرکز پیوند عضو بیمارستان گلستان اهواز یادآور شد: روز گذشته، یک نوجوان 14 ساله دچار مرگ مغزی شده بود که با رضایت خانواده وی، اعضای این نوجوان به 3 بیمار نیازمند اهدا شد.

بحرینی اظهار کرد: 2 کلیه این نوجوان به یک زن و مرد جوان و کبد این بیمار به شیراز ارسال و به بیمار نیازمندی پیوند شد. وضعیت عمومی بیماران دریافت‌کننده خوب گزارش شده و عضو پیوندی نیز شرایط مناسبی دارد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *