دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۳

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان با اشاره به وقوع خشکسالی‌های پی در پی در این استان، گفت: خشکسالی دیگر…

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان با اشاره به وقوع خشکسالی‌های پی در پی در این استان، گفت: خشکسالی دیگر به ویژگی اقلیمی استان سمنان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، منصور قدرتی در جلسه کارگروه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست استان که در محل سازمان بسیج مهندسین برگزار شد، با بیان اینکه تنگناهایی برای دستیابی به اهداف کشاورزی در چارچوب اسناد بالادستی وجود دارد، گفت: آب گلوگاه توسعه در بخش کشاورزی است و متاسفانه استان سمنان در این بخش با بحران مواجه است.

وی اظهار کرد: مخاطرات محیطی بخش کشاورزی، استفاده نامناسب از اراضی، بهره وری پایین از پتانسیل‌های موجود و … از دیگر تنگناهای موجود برای دستیابی به اهداف و رشد و توسعه کشاورزی در چارچوب اسناد بالادستی است.

وی با بیان اینکه استان سمنان با بحران آب روبرو‌ست، خاطر‌نشان کرد: کاهش نزولات، تبخیر زیاد و نفوذ کم عمقی آب در خاک، مهار و توزیع آب در مزارع و باغ‌ها، وجود صنایع و تولید محصولات کشاورزی پرمصرف از مهمترین علل بروز بحران آب در استان محسوب می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان خاطر‌نشان کرد: مدیریت جامع حوزه‌های آب خیز، مدیریت یکپارچه منابع آب و خاک به منظور استفاده از ظرفیت آب های در اختیار، جمع آوری هرز آب‌ها، اصلاح و بهبود راندمان آب،استفاده از آبهای نامتعارف و… از راهکارهای گذر از بحران آب از نگاه بسیج مهندسین است.

وی با اشاره به ضرورت استفاده بهینه از آب های زیرسطحی اظهار کرد: در راستای احداث بندهای زیرزمینی در حال حاضر مطالعات و طراحی 6 سد در مناطق ” کلو، شیمی، آبخوری، بیدستان کویر، دو گوش و تو چاهی ” آغاز شده است.

قدرتی با بیان اینکه خشکسالی پدیده‌ای اقلیمی برای کشور و خصوصا در استان سمنان به صورت ویژگی اقلیمی درآمده است تصریح کرد: مدیریت خطرپذیری به جای مدیریت بحران، اصلاح و بهبود راندمان و کارایی مصرف آب،اصلاح الگوی کشت،بهره برداری بهینه از عرصه‌های منابع طبیعی، گیاهان دارویی و صنعتی و توجه ویژه به طرح های بیابان زدایی و… از راهکارهای کاهش پدیده خشکسالی است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.