پنجشنبه، ۲۰ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۰

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهاوند گفت: دومین معدن ذخایر سنگ دولومیت جهان در این شهرستان است. “مجتبی رضایی”، در گفت…

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نهاوند گفت: دومین معدن ذخایر سنگ دولومیت جهان در این شهرستان است.

“مجتبی رضایی”، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اظهار کرد: پس از کشور کانادا دومین معدن سنگ دولومیت جهان در شهرستان نهاوند واقع است که در صنایع هواپیماسازی، کاشی و شیشه سازی و سنگ‌های تزیینی ساختمانی کاربرد دارد.

وی افزود: شهرستان نهاوند پس از کانادا یکی از ذخیره‌گاه‌های مهم معدن سنگ دولومیت در جهان محسوب می‌شود که به علت تنوع و مرغوبیت این سنگ رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است.

رضایی تصریح کرد: معدن سنگ دولومیت نهاوند بیشتر در کوه‌های آردوشان نهاوند واقع است که در نوع خود به علت مرغوبیت حرف اول را در جهان می‌زند.

وی افزود: تاکنون چندین سرمایه‌گذار بخش خصوصی در سال‌های اخیر کار برداشت سنگ دولومیت را از چندین معدن در کوه‌های آردوشان نهاوند آغاز کرده‌اند و این سنگ را پس از استخراج از معدن به صورت دانه‌های ریز در چند نوع آماده می‌کنند و برای شرکت‌های کاشی و شیشه سازی ارسال می‌کنند.

رضایی افزود: به علت نبود فناوری روز دنیا در ایران این سنگ معدنی ارزشمند که در صنایع هوا فضا و ساخت بدنه هواپیما کاربرد دارد، باید به صورت خام و با قیمت کم به کشورهای خارجی صادر شود.

رییس اداره صنعت، تجارت و معدن شهرستان نهاوند خاطرنشان کرد: اخیرا با رایزنی‌های فراوان به دنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و خارجی بوده‌ایم تا با فرآوری این سنگ مرغوب و ارزشمند زمینه صادرات و اشتغال پایدار را فراهم سازیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.