شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۳

‌یک مدرس دانشگاه زنجان با بیان این مطلب که متاسفانه نگرش جامعه به زن باردار در مقوله فعالیت بدنی نادرست است، گفت: باور…

‌یک مدرس دانشگاه زنجان با بیان این مطلب که متاسفانه نگرش جامعه به زن باردار در مقوله فعالیت بدنی نادرست است، گفت: باور عموم جامعه به عدم حرکت زن در دوران بارداری است که قابل قبول نیست و در زمینه علمی باید زن باردار در این دوران حرکات سبک را انجام دهد تا سلامت خود و جنین را حفظ کند.

“علی سیاح” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: طی تحقیقات انجام گرفته در علم پزشکی، لزوم فعالیت بدنی در دوران بارداری تأیید شده، ولی فرد باید تحت نظر و مشاوره پزشکی برای انجام این فعالیت‎ها قرار گیرد.

وی افزود: در این دوران فرد با توجه به شرایط خاص خود باید تحت نظر کامل پزشک خود بوده تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتد.

سیاح در ادامه تصریح کرد: در دوران بارداری نباید کاهش وزن صورت بگیرد و همچنین انجام حرکات متعادل که به آرامی شروع شده و در طول هفته چند بار و به مدت چند دقیقه این حرکات باید تکرار شود.

وی در ادامه به ورزش‎هایی که در این دوران می‎تواند فرد انجام دهد اشاره و عنوان کرد: مهم‌ترین ورزش‎هایی که در این دوران می‎توان انجام داد ورزش‎هایی از جمله ورزش شنا است که باعث کاهش فشار به مفاصل شده و احساس موقت رهایی به زن باردار دست می‌دهد، ولی در این بخش توصیه می‌شود فرد از سونا و جکوزی استفاده نکند، زیرا به رشد جنین آسیب می‎رساند.

این کارشناس ادامه داد: پیاده‌روی یکی از بی‎خطرترین ورزش‎هایی به شمار می‌رود که باعث درگیر شدن سیستم قلبی و عروقی شده و گردش خون به جنین را بهبود می‌بخشد.

سیاح به اهمیت ورزش یوگا اشاره کرد و افزود: حرکات کششی سبک که باعث حفظ انعطاف‎پذیری فرد می‌شود باید در این دوران انجام شود.

سیاح یادآور شد: در هنگام انجام حرکات ورزشی فرد باید در سطح مطلوبی قرار بگیرد تا باعث ورود آسیب به خود و جنین نشود و پرداختن به ورزش‎هایی از جمله اسکیت، ورزش‎های رزمی، سوارکاری و دوچرخه سواری در این دوران به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در انجام حرکات ورزشی به محض بروز علایمی مادر باردار سریع به پزشک خود مراجعه کند که این علایم شامل خستگی مفرط، تنگی نفس، سرگیجه و احساس درد در ناحیه شکم و لگن و بروز خونریزی، کاهش ضربان قلب و کاهش حرکت جنین می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *