دوشنبه، ۲۹ تیر ۹۴ - ۰۵:۳۵

میهن پست – بسیاری از افراد با شنیدن نام شرکت بوگاتی به یاد معروف‌ترین و قدرتمندترین خودروی این شرکت به نام بوگاتی ویرون…

میهن پست – بسیاری از افراد با شنیدن نام شرکت بوگاتی به یاد معروف‌ترین و قدرتمندترین خودروی این شرکت به نام بوگاتی ویرون می‌افتند، اما تخصص اصلی شرکت بوگاتی تولید هواپیماهای پرسرعت مسابقه‌ای در گذشته نه چندان دور بوده است.

 اتورو بوگاتی، بنیانگذار شرکت خودروسازی بوگاتی برای اولین بار در سال 1930 به دنبال ساخت هواپیمایی با بال‌های پیشگرا و دو موتور مجزا موسوم به 100P بود

اتورو بوگاتی، بنیانگذار شرکت خودروسازی بوگاتی برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ به دنبال ساخت هواپیمایی با بال‌های پیشگرا و دو موتور مجزا موسوم به ۱۰۰P بود

تیمی از مهندسان پس از سال‌ها مطالعه موفق به بازسازی اولین نمونه هواپیما با بال‌های پیشگرا (swept-forward) شده‌اند تا رویای بوگاتی را به واقعیت تبدیل کنند.

هواپیمای بوگاتی۱ (۸)

 بسیاری از افراد با شنیدن نام شرکت بوگاتی به یاد معروف‌ترین و قدرتمندترین خودروی این شرکت به نام بوگاتی ویرون می‌افتند، اما تخصص اصلی شرکت بوگاتی تولید هواپیماهای پرسرعت مسابقه‌ای در گذشته نه چندان دور بوده است.

هواپیمای بوگاتی۱ (۶)

 اتورو بوگاتی، بنیانگذار شرکت خودروسازی بوگاتی برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ به دنبال ساخت هواپیمایی با بال‌های پیشگرا و دو موتور مجزا موسوم به ۱۰۰P بود، اما با توجه به فناوری محدود آن سال‌ها ساخت چنین طرح پیچیده‌ای بسیار چالش‌برانگیز بود.

هواپیمای بوگاتی۱ (۹)

 بوگاتی قصد داشت هواپیمای خود موسوم به ۱۰۰P را برای رقابت با بهترین هواپیماهای آن زمان مانند Messerschmitt Me 209 برای کسب جام Deutsche de La Muerthe ساخته و به پرواز دربیاورد.

هواپیمای بوگاتی۱ (۴)

نمونه اولیه هواپیما تنها از یک موتور هشت سیلندر ۳۳۵ کیلوواتی Bugatti Type 50 برخوردار بود. اما در گام بعدی برای شرکت در رقابت بزرگتر رکورد سرعت جهان، این طرح جای خود را به دو موتور Bugatti Type 50 در پشت اطاقت خلبان داد که هر کدام یک ملخ را م‌چرخاندند.

هواپیمای بوگاتی۱ (۳)

پس از آغاز جنگ جهانی دوم و فرار بوگاتی به همراه طرح این هواپیما، نمونه ساخته شده بیش از ۳۰ سال در یک انبار قرار داده شد. هواپیمای ۱۰۰P پس از مرگ بوگاتی در سال ۱۹۴۶ تا دهه ۱۹۶۰ دست‌نخورده باقی ماند و پس از آن نیز بارها به مجموعه‌داران زیادی فروخته شد.

هواپیمای بوگاتی۱ (۱۱)

در نهایت این هواپیما به آمریکا وارد شد که در آنجا، موتورهای هواپیما جدا شده و بر روی خودروهای بوگاتی نصب شدند. بدنه این هواپیما اکنون در موزه هواپیما در ویسکونسین قرار گرفته است.

هواپیمای بوگاتی۱ (۱۲)

 از آنجایی که بدنه بازسازی شده ۱۰۰P بسیار شکننده شده است، تیمی بین‌المللی از علاقمندان در پروژه Bugatti 100P تصمیم گرفتند تا این هواپیمای اعجاب‌انگیز را از نو بسازند.

هواپیمای بوگاتی۱

 به گفته سازندگان، بدنه این هواپیما که Reve Bleu (رویای آبی) نام گرفته، با نسل جدید کامپوزیت‌های مقاوم فایبرگلس، اتصالات آلیاژ ماشین‌کاری شده و سایر موادی ساخته شده که در دهه ۱۹۳۰ در اختیار بوگاتی قرار نداشت و از لحاظ اندازه، قدرت و شکل کاملا شبیه نمونه اصلی است.

هواپیمای بوگاتی۱ (۱)

 هم اکنون این مدل در مراحل پایانی ساخت، آزمایش موتور و سیستم کنترل بوده و به زودی اولین پرواز آزمایشی خود را انجام می‌دهد.

منبع : bugattiaircraft

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.