سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۰۹:۲۶

به گزارش ميهن پشت – کارشناسان در حال بازسازی ترور فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، برای پاسخ به این پرسش هستند که آیا پوشیدن…

به گزارش ميهن پشت – کارشناسان در حال بازسازی ترور فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، برای پاسخ به این پرسش هستند که آیا پوشیدن یک جلیقه ضدگلوله توسط وی در آن زمان می‌توانست از وقوع جنگ جهانی اول جلوگیری کند یا خیر.

محققان در موزه «جوشن‌های سلطنتی» (Royal Armouries) لیدز با استفاده از نسخه المثنی جلیقه ابریشمی که می‌گویند ولیعهد اتریش در اختیار داشت اما در روز ترور آن را به تن نکرده بود، و همچنین آزمایش اسلحه‌ای از همان نوع که برای ترور وی و همسرش، سوفی، به کار رفت، امیدوارند تعیین کنند آیا امکان جلوگیری از وقوع جنگ جهانی اول وجود داشت یا خیر.

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي دا

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي داد

تصور می‌شود فردیناند دارای یک جلیقه ضدگلوله ابریشمی بوده اما آن را در صبح مرگبار ژوئن سال 1914 در سارایوو به تن نداشته است. ترور وی و همسرش به دست «گاوریلو پرنسیپ»، ملی‌گرای صربستانی، در 28 ژوئن سال 1914 به عنوان شیپور آغاز جنگ جهانی اول پذیرفته شده است.

ایده بازسازی این واقعه زمانی به ذهن «لیزا ترینور»، محقق جنگ جهانی اول در لیدز خطور کرد که وی اسلحه‌ای تقریبا یکسان با اسلحه به کاررفته توسط پرنسیپ را پیدا کرد. گفته می‌شود این اسلحه احتمالا همزمان با اسلحه موردکاربرد در ترور ساخته شده است.

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي دا

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي داد

پیداکردن اسلحه، این محقق را به این فکر وا داشت که چنانچه فردیناند کشته نمی‌شد، آیا جنگ جهانی به تعویق می‌افتاد؟ پس از ماه‌ها تحقیق مستقل در آرشیوهای بین‌المللی وی دریافت به احتمال زیاد ولیعهد اتریش دارای یک جلیقه بوده و هم‌اکنون کارشناسان «مرکز ملی اسلحه‌های گرم» در «موزه جوشن‌های سلطنتی» در لیدز در حال بازسازی شرایط ترور ولیعهد اتریش هستند تا آزمایشات خود را با نهایت دقت انجام دهند.

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي دا

ولیعهد اتریش اگر اين جليقه را داشت جنگ جهاني اول رخ نمي داد

در آزمایش‌های در حال انجام، از همان نوع اسلحه و از همان فاصله شلیک گلوله در روز ترور، به سمت این جلیقه ابریشمی المثنی شلیک شد. محققان بر این باورند ابریشم دارای قابلیت‌های توقف‌ گلوله است بنابراین این تحقیق می‌تواند دارای نتایج جالبی باشد.

لحظه ترور وليعهد اتريش از نگاه نقاشان

لحظه ترور وليعهد اتريش از نگاه نقاشان

این نوع جلیقه‌ها در آن زمان توسط «کازیمیر زگلان» تولید شده بودند و حاکمان اروپایی و سران کشورها آن‌ها را خریداری کردند و مخترع این جلیقه از لایه‌هایی ویژه به خصوص ابریشم برای تولید آن‌ استفاده کرده بود.

گفته می‌شود آزمایش‌های بعدی برای آزمودن قابلیت‌های جلیقه ضدگلوله اواخر قرن 19 در مقابل اسلحه قرن بیستم، اوایل سپتامبر ادامه می‌یابد. با این حال، نتایج اولیه می‌تواند این نظریه قدیمی را که ابریشم دارای قابلیت‌های متوقف‌کردن گلوله نیست، به چالش بکشد.

لحظه ترور وليعهد اتريش

لحظه ترور وليعهد اتريش

این مطالعه بخشی از نمایشگاه دائمی جدید موسوم به «گلوله‌ها، تیغه‌ها و پرتاب‌کنندگان نبرد» است که ماه سپتامبر در مرکز «تسلیحات سلطنتی» در لیدز افتتاح می‌شود. علاوه بر این، «ترینور» مقاله‌ای بین‌المللی را بر اساس این مطالعه زا در نشست «کمیته بین‌المللی تاریخ فناوری» در رومانی ارائه کرده است.

منبع:coloradonewsday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.