یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۶

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به جدیت این دانشگاه در حذف پدیده زیرمیزی از ریشه‌کن شدن آن در استان فارس خبر…

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به جدیت این دانشگاه در حذف پدیده زیرمیزی از ریشه‌کن شدن آن در استان فارس خبر داده و مردم را به همکاری در این زمینه فرا خواند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه فارس، دکترمحمدهادی ایمانیه صبح یکشنبه 2 شهریورماه در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع خبرنگاران افزود: گزارش مردمی در این زمینه، عواقبی برای فرد گزارش دهنده به دنبال نخواهد داشت و لازم است مردم با معرفی متخلفان در این زمینه، ما را در برطرف کردن این تخلف یاری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: لازم است شهروندان به این نکته توجه داشته باشند که حتی در بیمارستان‌های خصوصی نیز هزینه عمل جراحی تنها در بیمارستان به پزشک پرداخت شود و پرداخت هزینه در مطب پزشکان از موارد تخلف است و می‌توانند از ساعت 8 صبح تا 20، تخلفات مشاهده شده را به شماره 1590 اطلاع دهند.

وی با اشاره به دستاوردهای مهمی که از سال گذشته تاکنون در بهداشت و درمان کشور کسب شده است، برخی موفقیت‌ها را دور از انتظار خواند و مهمترین رخداد مثبت، تحقق برنامه تحول در نظام سلامت دانست و با بیان اینکه ورود به سومین سال اجرای پزشک خانواده در استان فارس از دیگر اتفاقات نیک در عرصه سلامت استان فارس بوده است، گفت: طی سه دوره نظرسنجی، میزان رضایتمندی مردم از 42 درصد به 53 درصد رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همین خصوص از عضویت تمامی 700 پزشک متخصص و فوق تخصص شهرستان‌های استان فارس خبر داده و گفت: در شیراز نیز 700 پزشک متخصص و فوق تخصص شاغل در سیستم‌های دولتی دانشگاهی و غیردانشگاهی قرارداد همکاری منعقد کرده و مابقی 700 پزشک دیگر نیز 300 نفر قرارداد همکاری منعقد کرده و 400 نفر نیز تاکنون در این زمینه اقدام نکرده اند.

ایمانیه با بیان اینکه راه‌اندازی شبکه جامع و همگانی سلامت دیگر دستاورد سلامت است که از امروز در استان فارس کلید می‌خورد، تصریح کرد: در این شبکه، هر شهرستان استان مجهز به یک مرکز جامع سلامت شده که در این مرکز، به صورت جامع‌نگر و با نگاه پیشگیرانه به سلامت و بهداشت مردم توجه شده، دو هدف آموزش سلامت و غربالگری به موقع بیماری‌ها در آن پیگیری می‌شود.

وی از این اقدام به عنوان تحولی در بهداشت مردم یاد کرده و اظهار کرد:علاوه بر پزشک، ماما، کارشناس بهداشت خانواده و بهداشت محیط، کارشناس تغذیه، روانشناس بالینی و مراقب سلامت نیز در این مراکز حضور داشته و اقداماتی مانند غربالگری شنوایی، بینایی، مفصل ران و واکسیناسیون نوزادان، همچنین غربالگری فشارخون، قندخون و تناسب وزن توسط آنان انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جدیت این دانشگاه برای افزایش قابل توجه این مراکز در استان تا پایان سال جاری خبر داد.

ایمانیه همچنین گفت: در بازدید معاون تحقیقات و فناوری رئیس‌جمهور، توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه پزشکی بازساختی به عنوان یکی از ارکان پزشکی برتر دنیا برای ساخت ارگان‌های بدن از سلول‌های بنیادین، در کنار دو دانشگاه تهران و تبریز به اثبات رسیده و هم اکنون تفاهمنامه‌ای برای ایجاد مرکز پزشکی بازساختی جنوب کشور در شیراز، در حال انعقاد است که اعتبار آن نیز در بودجه سال 94 در نظر گرفته می‌شود.

وی وجود برج پژوهشی در بیمارستان نمازی، آزمایشگاه حیوانات دانشگاه که جز چند آزمایشگاه حیوانات برجسته کشور است، همچنین تلاش های در حال انجام در زمینه استفاده از سلول‌های درمانی در بیمارستان مادر و کودک، اقدام جهت راه‌اندازی شبکه بند ناف و جداسازی سلول‌های کبد و لوزالمعده در مرکز تحقیقات پیوند نمازی برای درمان نارسایی کبد را از جمله زمینه‌های این موقعیت دانست.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *