سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۰۳

مجری طرح سد داریان گفت: حفظ چشمه بل جزء برنامه شرکت توسعه منابع آب و نیرو قبل از اجرای سد داریان بوده و…

مجری طرح سد داریان گفت: حفظ چشمه بل جزء برنامه شرکت توسعه منابع آب و نیرو قبل از اجرای سد داریان بوده و در حال حاضر هم این کار درحال انجام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، مهندس مشیری با بیان اینکه بررسی راهکارهای حفظ چشمه بل کنار دریاچه سد داریان در سال 1386 به شرکت مهندس مشاور واگذار و در نهایت در دی ماه 1386 گزارشات مطالعات اولیه به همراه پیشنهادهایی به ما ارائه شد، گفت: پس از بررسی های جامعی که در مرحله اول مطالعات شد، انجام مرحله دوم مطالعات نیز از سال 1389 به مهندس مشاور واگذار شد و تقریبا دو سال طول کشید و در نهایت در بهمن سال 1391 به نتیجه رسید و گزارش نهایی برای انتقال آب این چشمه به تراز بالاتر از تراز نرمال سد طی گزارش مفصلی شامل حجم زیادی مطالعات صحرایی، گمانه‌ها و تونل‌های اکتشافی و … ارائه شد.

وی تصریح کرد: نهایتا در بهمن 1392 طرحی ارائه شد که مورد تصویب شورای فنی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: اقداماتی که از اسفند سال گذشته برای اجرای طرح نهایی صورت گرفته شامل احداث تونل و شفت است که آب چشمه را از تراز 717 به تراز 837 یعنی تراز نرمال دریاچه سد می‌رساند.

مشیری گفت: حفظ چشمه بل جزء برنامه شرکت آب و نیرو قبل از اجرای سد داریان بوده و در حال حاضر هم این کار درحال انجام است.

مشیری افزود: این سوال بعضا مطرح می‌شود که چگونه می‌توان از اختلاط آب چشمه با آب مخزن سد با وجود فشار مثبتی که از سوی مخزن به چشمه وارد می‌شود، جلوگیری کرد که در این مورد موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پژوهشگاه زلزله شناسی، شرکت های مهندس مشاور واجد صلاحیت و بعضی از بزرگترین کاست شناسان ایران و جهان اظهار کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: به گفته کارشناسان چون ورودی این آب از ترازهای سه هزار متر وارد چشمه می‌شود، بنابراین تراز مثبت آن خیلی بیشتر از تراز آب رودخانه بوده ودر صورت پلاگ دهانه چشمه و انتقال آن به ارتفاعات بالاتر در نهایت این آب چشمه است که به سمت دریاچه مخزن سد روان می‌شود و نه بر عکس.

وی تصریح کرد: آمادگی داریم اگر نیاز باشد به متخصصینی که در این زمینه ابهامی دارند توضیحات کافی ارائه کنیم.

مجری طرح سد و نیروگاه داریان با اشاره به اینکه بحث های فنی تکنیکی که کل ظرفیت مهندسی کشور بر روی آن کار کرده نباید به یکباره زیر سوال رود، اظهار کرد: نیاز به نگران کردن اذهان عمومی نیست و ما انتظار داریم متخصصان دلسوز استان با مهندسین مرتبط مجری طرح به بحث کارشناسی بپردازند.

وی گفت: وقتی می خواهیم مظهر چشمه را پلاگ کنیم تا آب را به تونل وارد و به سمت بالا هدایت کنیم نباید پلاگ بتنی را بر روی سنگ‌های واریزه‌ای و ماسه‌های لوز قرار می‌دادیم، بنابراین به برداشت این سنگ‌ها و پاکسازی مظهر چشمه اقدام کردیم تا به یک سنگ بستر مناسب برسیم و بتن ریزی کنیم.

مشیری با بیان اینکه عمیات بتن ریزی بر روی مظهر چشمه طبق نقشه مشاور طرح انجام شده است، اظهار کرد: اگر این کار را انجام ندهیم پلاگ کردن مظهر چشمه امکان پذیر نبوده و در نهایت آب چشمه به مخزن سد وارد می‌شد.

وی تصریح کرد: برای حفظ چشمه بل راهی جز پاکسازی مظهر چشمه نداریم که این مهم را برای مدیران کل محیط زیست کردستان و کرمانشاه تشریح کرده‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.