جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید موید علویان در اولین نشست کمیته علمی و مشورتی ارتقای سلامت خون در سازمان انتقال خون، اظهارداشت:…

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید موید علویان در اولین نشست کمیته علمی و مشورتی ارتقای سلامت خون در سازمان انتقال خون، اظهارداشت: کمیته علمی و مشورتی ارتقای سلامت خون با دو هدف انتخاب اهداکننده سالم و بررسی وضعیت شیوع بیماریهای قابل انتقال از طریق خون در کشور آغاز بکار کرده است.

وی با اشاره به شعار سازمان انتقال خون «اهدای خون سالم، اهدای زندگی»، افزود: دقت نظر در انتخاب اهداکننده سالم اولین و مهمترین قدم برای پیشگیری از انتقال عفونتهای ویروسی است. کمیته ارتقای سلامت خون قطعاً در این زمینه می تواند کمک شایانی داشته باشد.

علویان با اشاره به وجود يك‌ ميليون و 400 هزار مبتلا به هپاتيت B در کشور، گفت: با اقدامات سالهاي اخير شيوع اين بيماري در كشور از 3 به كمتر از 2 درصد كاهش يافته و اين در حالي است كه شيوع هپاتيت C در كشور نیم تا 1 درصد است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان شیوع عفونتهای ویروسی در جمعیت اهداکنندگان خون در مقایسه با کل جامعه بسیار اندک است و این مقایسه نشان دهنده دقت نظر سازمان انتقال خون در انتخاب اهداکننده سالم است.

مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در ادامه گفت: این کمیته بنا دارد با بررسی اطلاعات موجود در سازمان انتقال خون در طول این سالها و بررسی وضعیت شیوع بیماری ها در کشور به تفکیک استانها در تعیین استراتژی ها و تدوین دستورالعملها در راستای رسالت سازمان انتقال خون یعنی تأمین خون سالم برای بیماران نقش مؤثر داشته باشد.

وی یادآور شد: نتایج این مطالعات در اختیار دیگر محققان و مسئولان وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.