سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۵۹

حجت الاسلام علی ملانوری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان اعتباردرقالب تفاهم نامه های مشترک بین مناطق آزاد…

حجت الاسلام علی ملانوری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان اعتباردرقالب تفاهم نامه های مشترک بین مناطق آزاد و دبیرخانه شواریعالی مناطق آزاد کشوربرای توسعه زیرساخت ها شامل توسعه، تجهیز، تعمیر و مرمت فضاهای فرهنگی هنری و هم در حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری در نظر گرفته می شود.

وی این مصوبه را در نوع خود یک اتفاق نادر در تاریخ مناطق آزاد کشور و یک تحول اساسی در حوزه بودجه و امکانات این مناطق خواند و گفت: همزمان با این تحول، یک تحول دیگر نیز در حوزه فرهنگی اجتماعی این مناطق روی داد و آن ایجاد چهار مدیریت در معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد کشوربود.

ملانوری این مدیریت ها را شامل مدیریت امور فرهنگی و آموزشی، مدیریت امور هنری، مدیریت اجتماعی، سلامت و ورزش و مدیریت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی اعلام کرد و گفت: در منطقه آزاد قشم بواسطه وجود تنها ژئوپارک جهانی دراین منطقه، مدیریت مستقلی تحت عنوان مدیریت میراث طبیعی و ژئوپارک قشم هم ایجاد شده است که این مدیریت مختص قشم است و در سایر مناطق آزاد کشور وجود ندارد.

وی این تحولات را در مناطق آزاد کشور ناشی از شکل گیری یک باور عمومی در شورای عالی این مناطق دانست و گفت: براساس این باور، توسعه تجاری و صنعتی در مناطق آزاد زمانی محقق می شود که این مناطق در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی نیز رشد و توسعه لازم را داشته باشند.

به گفته وی این تحولات که هم در ساختار سازمانی بخش فرهنگی اجتماعی مناطق آزاد و هم در حوزه بودجه و امکانات این مناطق ایجاد شده، این باور را محقق ساخته است.

مناطق آزاد کشور براساس قانون برنامه پنج ساله اول و قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس شورای اسلامی در تاریخ 21 شهریور 1372 با هدف تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی تشکیل شده اند و شامل هفت منطقه آزاد قشم، کیش، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو هستند.ک/3

1871/668

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.