چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۵

‌کارشناس و مدرس امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه معتقد است: زلزله بزرگ ژاپن نکات ارزشمندی از رفتار ژاپنی‌ها را آشکار…

‌کارشناس و مدرس امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه معتقد است: زلزله بزرگ ژاپن نکات ارزشمندی از رفتار ژاپنی‌ها را آشکار کرد که با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان باید آن را یاد گرفت.

شهریار نوری الاصل در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، اولین درسی که باید از مردم ژاپن گرفت را حفظ آرامش عنوان کرد و افزود: بعد از وقوع زلزله هیچ موردی از خودزنی‌ یا رفتارهای خشن از مردم ژاپن دیده نشد و آنها در کمال آرامش به دنبال رفع خسارت‌های زلزله بودند.

وی متانت را از دیگر رفتارهای مثبت مردم ژاپن عنوان کرد و افزود: پس از زلزله مردم ژاپن در صف‌های منظم جهت گرفتن آب و غذا می‌ایستادند و رفتار توهین آمیزی از آنها سر نمی‌زد.

این کارشناس هلال احمر به توانایی و قدرت مردم ژاپن اشاره کرد و افزود: این خصیصه موجب شده تا آنها معماری و مهندسی را در ساختمان‌های خود بکار گیرند که با زلزله نزدیک به 10 ریشتر هم بیشتر ساختمان‌ها تاب بخورند، اما فرو نریزند.

قناعت خصیصه دیگر مردم ژاپن است که نوری الاصل به آن اشاره و تصریح کرد: این خصیصه موجب شد تا ژاپنی‌ها پس از زلزله تنها به قدر نیاز خود جنس خریداری کنند و از جمع کردن مواد خوراکی و وسایل برای روزهای آینده اجتناب کنند.

نوری الاصل به نظم عمومی مردم ژاپن هم اشاره کرد و افزود: این امر موجب شد تا همهمه و غارتی پس از زلزله در ژاپن رخ ندهد و همه چیز با نظم همیشگی خود پیش رود.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه، فداکاری مردم ژاپن را هم متذکر شد و اظهار کرد: در ژاپن به هنگام وقوع زلزله برخی کارگرانی که مشغول کار بودند، کار خود را با وقوع زلزله و پس از آن ترک نکردند، زیرا می‌دانستند کار آنها مشکل مردم را مرتفع خواهد کرد.

وی، مهربانی ژاپنی‌ها را هم یکی از رفتارهای ارزشمند آنها بیان کرد و افزود: پس از زلزله رستوران‌های ژاپن قیمت‌های خود را کاهش دادند و افراد قوی افراد ضعیف را تحت حمایت قرار می‌دادند.

وی یکی از ارزشمندترین درس‌هایی که باید از زلزله ژاپن یاد گرفت را آموزش عنوان کرد و افزود: از آنجا که همه ژاپنی‌ها از پیر و جوان آموزش‌های زلزله را به خوبی دیده بودند، همه آنها می‌دانستند که باید به هنگام وقوع زلزله چه اقداماتی را انجام دهند.

وی به عملکرد مناسب رسانه‌های ژاپن هم اشاره کرد و افزود: پس از زلزله رادیو و تلویزیون ژاپن از اعلام خبرهای خشن و ناگوار و نیز پخش تصاویر خشن مربوط به کشته‌ها و زخمی‌های زلزله اجتناب کرده و تنها گزارشات آرام بخش برای مردم پخش می‌کردند.

این کارشناس هلال احمر به وجدان مردم ژاپن هم اشاره کرد و افزود: وقتی برق فروشگاه‌ها قطع شد، مردم تمام وسایلی که از قفسه‌ها برداشته بودند را سر جای خود گذاشتند و هیچ غارتی از فروشگاه‌ها صورت نگرفت.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.