دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۳

دکتر ˈنادر پرورˈ روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد که 80 درصد برنامه کنترل این بیماری در…

دکتر ˈنادر پرورˈ روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد که 80 درصد برنامه کنترل این بیماری در استان کرمانشاه انجام شده و در هفت تا 10 روز آینده بطور 100 درصد بیماری لومپی اسکین در استان مهر خواهد شد.

وی افزود: تاکنون 80 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) را در استان واکسینه کرده ایم و همه مناطق درگیر با این بیماری را نیز تا شعاع 10 کیلومتری و نیز کانون های مرزی را تا شعاع 40 کیلومتری سمپاشی کرده ایم.

پرور همچنین از انجام عملیات سمپاشی اطراف تالاب های استان که ممکن است محل تجمع حشره ناقل ویروس لومپی اسکین باشند و نیز مراکز نگهداری مانند گاوداری ها، دامپروری ها و سایر پرواربندی های استان در همین راستا خبر داد.

** پیگیری برای پرداخت غرامت گاوداران زیان دیده استان ادامه دارد

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در مورد پرداخت خسارت و جبران غرامت مالکان دام های تلف شده بر اثر ابتلا به بیماری لومپی اسکین در استان کرمانشاه، گفت: تا این لحظه از پرداخت غرامت خبری نیست اما با کمک مدیریت ارشد، نمایندگان مردم استان در مجلس و نیز مراجعی چون وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت بحران کشور در حال پیگیری این مساله هستیم.

پرور، میزان خسارت هایی که از سوی دولت جبران خواهد شد را 75 درصد ارزش دام های تلف شده عنوان کرد و گفت: در این راستا کارشناسان قیمت گذاری دامپزشکی استان کرمانشاه به محل هایی که دام های سنگین تلف شده اند، اعزام و نسبت به قیمت گذاری دام تلف شده اقدام خواهند کرد.

** خسارت های جمعیت گاوی استان در برابر بیماری لومپی اسکین

پرور گفت: با ورود این بیماری به استان و رسوخ در مراکز نگهداری دام های سنگین و کانون های آن، 154 راس گاو و گوساله مبتلا شده اند که از سوی دامپزشکی استان 110 راس از آنها معدوم شده است.

وی افزود: شش راس از این دام های آلوده نیز پیش از آنکه معدوم شوند، تلف شده اند ولی مابقی جمعیت گاو و گوساله مبتلا به این بیماری هم اینک تحت کنترل و درمان قرار گرفته اند.

پرور میزان خسارت هایی که از سوی کارشناسان این اداره کل در استان برآورد شده و دولت می باید نسبت به پرداخت آن به مالکان دام های تلف شده اقدام کند (جبران 75 درصدی از سوی دولت) را حدود هفت میلیارد ریال عنوان کرد.

** مردم استان نگران مصرف فرآورده های دامی نباشند و به شایعات اهمیت ندهند

در پی انتشار خبر انتشار ویروس بیماری لومپی اسکین در برخی کانون های جمعیت دام سنگین استان کرمانشاه، شایعاتی نیز در میان مردم انتشار یافته که گویا مصرف فرآورده های دامی از جمله شیر و لبنیات و یا گوشت خطرناک توصیف شده و همین مساله نگرانی هایی را در میان شهروندان ایجاد کرده است.

پرور در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در این مورد، گفت: مردم و مصرف کنندگان بدانند که بیماری لومپی اسکین، یک بیماری واگیر دامی و غیرقابل انتقال از دام به انسان است.

وی اظهار کرد که مصرف فرآوده های خام دامی از جمله شیر و لبنیات با تایید مراجع دامپزشکی هیچ مشکلی ندارد و از این بابت به مردم اطمینان کامل می دهیم و نیازی نیست که به شایعات اهمیتی بدهند.

وی حتی مصرف گوشت دام های مبتلا که لاشه آنها به کشتارگاه های استان منتقل می شود را به شرط تایید کارشناسان دامپزشکی فاقد خطر سلامتی برای مصرف کنندگان عنوان کرد.

جمعیت دامی استان کرمانشاه براساس اعلام معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، چهار میلیون و613 هزار واحد (حدود سه میلیون راس دام سبک) است که سالانه ظرفیت تولید افزون بر 30 هزار تن گوشت قرمز و نیز 315 هزار تن شیر خام را دارند.

571/567

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.