چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۴۳

استاندار لرستان گفت: در حوزه گردشگری 10 هزار هکتار زمین فریز شده در جاذبه‎های خاص در استان داریم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

استاندار لرستان گفت: در حوزه گردشگری 10 هزار هکتار زمین فریز شده در جاذبه‎های خاص در استان داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، هوشنگ بازوند در دیدار با سفیر ترکیه با بیان اینکه امیدواریم سفیر ترکیه در ایران و هیئت همراه در این سفر هر چند کوتاه به لرستان خاطرات خوبی را داشته باشند، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران پتانسیل و ظرفیت بزرگی در خاورمیانه است و قطعاً موقعیت ایران در منطقه می‎تواند در مباحث سیاسی و اقتصادی تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه در چشم‎انداز 1404 ایران قصد دارد به عنوان یک کشور توسعه یافته در منطقه خودش را معرفی کند، اضافه کند: یکی از راهکارهای رسیدن به این چشم‎انداز قطعاً اعتماد به بخش خصوصی و سرمایه‎های خارجی است.

نماینده عالی دولت در لرستان اضافه کرد: ایران از لحاظ قانونی، شرعی و دینی حافظ منافع کلیه سرمایه‎گذارانی است که در این کشور سرمایه‎گذاری می‎کنند.

مهندس بازوند گفت: قطعاً این اطمینان خاطر را به سرمایه‎گذاران خارجی می‎دهیم که هیچ نگرانی بابت سرمایه‎های خود در این کشور نخواهند داشت.

استاندار لرستان با بیان اینکه امروز علیرغم تحریم‎های ظالمانه امریکا علیه ایران شاهد حضور سرمایه‎گذاران خارجی هستیم، بیان کرد: خوشبختانه این موج سرمایه‎گذاری در کشور بعد از انتخاب دکتر روحانی چند برابر شده است و در این مدت کم پایه‎های دیوار تحریم بین ایران و غرب لرزان شده است اگرچه این موضوع شاید خیلی نگران کننده نباشد، با عنایت به سیاست‎های ابلاغی رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی قطعاً تحریم‎ها چالش جدی پیش روی توسعه نخواهند بود.

وی ادامه داد: لرستان با جمعیتی بالغ بر 17 هزار نفر در 28 هزار کیلومتر مربع یکی از استان‎هایی است که ظرفیت‎ها و پتانسیل‎های بزرگی برای سرمایه‎گذاری دارد و از لحاظ ظرفیت‎ها و پتانسیل‎های توسعه‎ای جزء 15 استان برتر کشور محسوب می‎شود.

بازوند با اشاره به زیرساخت‎های ایجاد شده در لرستان گفت: در زیرساخت‎های حمل‎ونقل هوایی شرایط مساعدی داریم و طرح توسعه فرودگاه با عنایت به اینکه مرز هوایی داریم در حال اجراست لذا برای پرواز به کشورهای همسایه خاورمیانه و حتی خاور دور در آینده نزدیک مشکلی نخواهیم داشت.

استاندار با اشاره به اینکه لرستان دارای آزادراه‎های متعددی به مرکز کشور است که کمتر از چهار ساعت ما را به مرکز کشور می‎رساند، تصریح کرد: در رابطه با حمل و نقل ریلی قدیمی‎ترین حمل و نقل ریلی از لرستان عبور کرده و از لحاظ قدمت، حمل و نقل بسیار قدیمی داریم؛ هم اکنون طرح توسعه حمل و نقل ریلی در دست اجراست که همه شهرهای استان را پوشش خواهد داد.

وی با بیان اینکه از لحاظ بارندگی جزء چهار استان پربارش کشور هستیم، اضافه کرد: تنها استانی هستیم که بیش از 2500 کیلومتر آبراه و رودخانه داریم همچنین بالغ بر 13 میلیارد مترمکعب خروجی آب داریم.

بازوند با تأکید بر اینکه در خصوص معادن سنگ، گاز و نفت شرایط ویژه‎ای داریم، خاطرنشان کرد: لرستان در حوزه کشاورزی و دامپروری در کشور پیشینه خوبی را دارد و پرباران بودن استان مزیت کشاورزی و دامپروری را تقویت کرده است.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه لرستان دارای پتانسیل‎ها، ظرفیت‎ها و جاذبه‎های گردشگری و طبیعی و قدمت بالا در صنایع دستی است، اظهار کرد: این استان از لحاظ جاذبه‎های طبیعی دارای آبشارهای خوبی است که به جرأت می‏توان گفت از لحاظ تعداد آبشار و کیفیت، اولین استان کشور هستیم و وضعیت آبشارهای لرستان حتی در خاورمیانه بسیار مطلوب است و این ویژگی باعث شده استان‎مان را در ایران به عنوان سرزمین آبشارها بشناسند.

وی افزود: پایتخت ژئوتوریسم کشور هستیم که در سازمان زمین‎شناسی و کمیسیون‎های زیربنایی کشور این مهم نیز تصویب شده است.

بازوند ادامه داد: بیش از 2500 جاذبه تاریخی استان به عنوان اثر ملی ثبت شده که شاخص‎ترین آنها قلعه فلک‎الافلاک و پل‎های تاریخی بسیار بزرگی است؛ البته ناگفته نماند لرستان به استان پل‎های تاریخی معروف است.

وی با تأکید بر اینکه در خصوص صنایع دستی نیز قدمتی بالای 40 هزار سال داریم، تصریح کرد: مصداق مدعای ما مفرغ و ورشو است.

استاندار بیان کرد: با توجه به تجربه‎ای که در صنعت ساخمتان داریم از شرکت‎های ترکیه‎ای که تمایل به فعالیت در صنعت ساختمان دارند استقبال می‎کنیم چرا که لرستان می‎تواند بازار هدف مطلوبی در این عرصه باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *