چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۱

محمد صادق جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: هر کدام از نابینایانی که تحت پوشش بهزیستی هستند با توجه به نوع…

محمد صادق جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: هر کدام از نابینایانی که تحت پوشش بهزیستی هستند با توجه به نوع نیازی که دارند از خدماتی اعم از کمک هزینه های مختلف، بیمه، کمک توانبخشی، وام اشتغال و … بهره مند می شوند.

وی عنوان کرد: 12 موسسه خیریه غیردولتی که به نابینایان خدمات ارائه می دهند در شهرهایی چون پاسارگاد، جهرم، فیروزآباد، مرودشت و ممسنی، فعالیت می کنند و در سال گذشته سازمان بهزیستی 109 میلیون تومان به این مراکز کمک کرده است.

معاون توانبخشی بهزیستی فارس گفت: در سال گذشته 305 میلیون تومان وسایل توانبخشی توسط سازمان بهزیستی برای نابینایان خریداری شده است.

جعفری اظهار کرد: مهمترین مشکل این قشر در خصوص اشتغال است خصوصا که خیلی از آنها تحصیل می کنند و در این زمینه به جاهای خوبی می رسند.

وی ادامه داد: هم اکنون 561 فرد نابینا برای شغل به ما مراجعه کردند و در انتظار هستند و در شش ماه اول سال نیز 115 نابینا در فارس توانسته اند با وام خوداشتغالی که از ما دریافت کرده اند، مشغول به کار شوند.

معاون توانبخشی بهزیستی فارس با اشاره به سهم سه درصدی معلولان برای استخدام در ادارات و با بیان اینکه اگر افراد معمول توان انجام کارها را داشته باشند معمولا ادارات از این قانون تخطی نمی کنند، گفت: در سال گذشته هشت نابینا در فارس به استخدام دولتی رسیده اند که بیشتر در شهرداری استخدام شده اند.

جعفری بیان کرد: بالا بودن هزینه وسایل کمک آموزشی، با توجه به اینکه قیمت یک کامپیوتر ویژه نابینایان چند برابر یک کامپیوتر عادی است و سخت بودن تهیه کردن منابع درسی برای دانشجویان از دیگر مشکلات نابینایان است.

وی ابراز داشت: از بین نابینایان فارس 873 نفر دانش آموز و 266 نفر دانشجو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.