سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۵:۴۵

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  نگهداری از لوازم خانه نکته مهمی است که نه تنها به زیبایی بصری محیط زندگی ما کمک…

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  نگهداری از لوازم خانه نکته مهمی است که نه تنها به زیبایی بصری محیط زندگی ما کمک می‌کند، بلکه می‌تواند کمک زیادی به اقتصاد خانواده کند. بنابراین اطلاع از نکات و ریزه کاری‌های خانه‌داری نقش مهمی در این زمینه دارد.

 به طور مثال پرده‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل در چهار دیواری هستند که خانه نامیده می‌شود زیرا علاوه بر جلوه دادن به محیط زندگی از ورود بیش از اندازه نور به اتاق‌ها جلوگیری کرده همچنین فضای خصوصی برای ما ایجاد می‌کنند که از دید دیگران پنهان است. برای اینکه بتوانید دوام آنها را بیشتر کنید و نگذارید جلوه و زیبایی‌هایشان نیز از بین برود می‌توانید نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

بسیاری از افراد تمایل ندارند که به دفعات پرده‌های خانه‌شان را شست و شو کنند، زیرا این کار به تدریج دوام و جلوه این وسایل را کاهش می‌دهد. برای اینکه این زمان را طولانی کنید پیشنهاد می‌شود تا هر چند وقت یک بار گرد و خاک‌های روی آن را با جارو برقی تمیز کرد. برای جلوگیری از اینکه پرده با مکش جارو برقی داخل لوله های آن شود و آسیب ببیند، یادتان باشد که میزان مکش آن را کم کنید یا یک صفحه پلاستیکی مشبک را در دهانه جارو برقی قرار دهید. البته به یاد داشته باشید اینکه چه زمانی باید پرده‌ها را شست و این کار را باید در طول سال چند بار انجام داد؟ بیشتر بستگی به محیطی که در آن زندگی می‌کنید دارد. اگر در شهرهایی زندگی می‌کنید که هوای آلوده دارند و گرد و غبار همیشه در آنها وجود دارد، باید فاصله‌های شست وشو را کم کنید زیرا طولانی بودن این فاصله زمانی پرده‌های شما را کدر خواهد کرد. بنابراین نگذارید پرده‌ها بیش از حد کثیف شوند. دیگر اینکه پیش از شست و شو به خوبی پرده‌ها را بتکانید تا حداقل بخشی از گرد و غباری که روی آنها جا خوش کرده است پاک شود.
 
 اگر جنس پرده‌های شما توری هستند باید بدانید که این جنس پارچه خیلی زود گرد و غبار محیط را به خود جذب می‌کند. بنابراین شستن آنها به دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد. ما به شما شست و شو در آبی را توصیه می‌کنیم که مقدار کمی در آن نمک اضافه کرده‌اید. این کار کمک می‌کند تا آلودگی به طور کامل از پرده های توری خارج شود. البته شما می‌توانید برای شستن این جنس پرده از راهکار دیگری نیز کمک بگیرید. اینکه آنها را چند بار با آب سرد شسته و بعد کمی مایع سفید کننده به آن اضافه کنید. مراقب باشید آن را به طور مستقیم روی پرده نریزید زیرا موجب پوسیدگی پرده خواهد شد. باید مایع سفید کننده را در داخل آب بریزید. اکنون بگذارید پرده‌ها به خوبی خیس بخورند و بعد آنها را با پودر لباسشویی شسته و آب بکشید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مواد سفیدکننده آسیب زیادی به الیاف پارچه زده و مدت دوام آنها را کاهش می‌دهند. بنابراین تا حد امکان از آنها استفاده نکنید.
 
 بسیاری از پارچه‌ها بعد از چند بار شست و شو حالت یا به عبارتی آهار خود را از دست می‌دهند و بی حالت می‌شوند. برای جلوگیری از این کار شما می‌توانید یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد درون ظرفی ریخته و حل کنید و آن را تاحدی حرارت دهید که لعاب بیندازد. وقتی به خوبی لعاب انداخت محتویات ظرف را در لگن آب سرد ریخته و هم بزنید تا به خوبی مخلوط شود. اکنون باید پرده‌تان را که به خوبی شسته‌اید و تمیز شده است به مدت نیم ساعت در آن خیس کنید و بعد بگذارید خشک شود.

 چروک شدن پرده‌ها هم دغدغه ای است که بسیاری از کدبانوها هنگام شستن پرده‌ها با آن روبه‌رو هستند. برای اینکه مجبور نشوید تا سختی اتو زدن آن همه پارچه را متحمل شوید باید پرده را در همان حالت که نمداراست، آویزان کنید. البته اگر پرده را با دست شسته‌اید بعد از آبکشی برای مدت کوتاهی باید آن را روی طناب پهن کنید تا آب آن تاحدی برود تا بتوانید آن را آویزان کنید.
 
 یادتان باشد پارچه‌های نخی را باید قبل از برش و دوخت برای یک تا دو ساعت درون لگن بزرگی بگذارید تا به خوبی خیس بخورند، سپس آنها را خشک کرده و اتو کنید. با این کار مانع از آب رفتن و کوتاه شدن پرده‌ها بعد از نخستین شست و شو خواهید شد. البته بهتر است به میزان هر لیتر آبی که پرده را در آن قرار داده‌اید، یک قاشق غذاخوری نمک طعام اضافه کنید این کار همچنین به شما کمک می‌کند احتمال رنگ دادن در برخی از پارچه ها را تا حد امکان کاهش دهید و موجب تثبيت رنگ‌ پارچه‌تان شوید.
 
 برای اینکه پرده‌های سفید و براقی داشته باشید، باید یک عدد صابون را رنده کرده و درون آبی که می خواهید پرده‌ها را در آن بشویید بریزید و بگذارید پارچه شما برای مدتی در آن خیس بخورد.
 اگر قصد دارید پرده‌ها را با ماشین لباسشویی بشویید فراموش نکنید که درجه آب باید ولرم باشد تا پرده‌ها آسیب  نبیند، علاوه براین پیشنهاد  می‌شود از خشک کن استفاده نکنید.
 
  برای اینکه پس از تمیزشدن پرده‌ها آلودگی چوب پرده موجب کثیف شدن آنها و هدر رفتن زحمات شما نشود، بهتر است آن را با دستمال به خوبی تمیز کنید و حلقه های آن را نیز با سرکه رقیق شده بشویید تا دوباره براق شوند. اگر در خانه از چوب پرده‌های قدیمی استفاده می‌کنید و گیره ها در آن به سختی جابجا می‌شوند  بهتر است در فضایی که گیره‌ها باید حرکت کنند، صابون بمالید.
 
 لکه‌دار شدن پرده‌ها مشکلی است که بسیاری از کدبانوها با آن مواجه هستند، احتمال ایجاد چنین لکه‌هایی در پرده های آشپزخانه به دلیل پخت و پز در این محیط بیش از سایر اتاق‌های خانه است. اگر شما هم چنین دغدغه ای دارید، باید بعد از اینکه پرده‌ها را از چوب پرده جدا کردید ابتدا لگن برزگی را از آب سرد پر کنید و به آن یک لیوان آب لیمو یا سرکه بیافزایید. حالا پرده های تان را 10 دقیقه درون این لگن قرار دهید تا خیس بخورند. سپس می‌توانید آنها را با دست بشویید یا آنها رادرون ماشین لباسشویی بیاندازید.
 
 در صورتی که مصمم هستید پرده‌ها را اتو کنید باید این کار را زمانی انجام دهید که پارچه شما در حالت نمدار قرار دارد. البته توصیه ما به شما این است که از پارچه نخی برای این کار استفاده کنید. به این ترتیب که پارچه را روی پرده انداخته تا مانع سوختن یا جا ماندن رد اتو روی آن شوید. یادتان باشد پرده‌هایی که جنس پارچه های آنها ابریشم، مخمل یا ساتن است بعد از هربار شست و شو نیاز به اتو دارند تا حالت و زیبایی خود را باز یابند. در هنگام اتوکشیدن باید به درجه بندی‌های مشخص شده روی اتو توجه کنید و حرارت این وسیله برقی را با جنس پارچه هماهنگ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.